Bruce Willis haklarını bir deepfake şirketine sattı

Bruce Willis deepfake

Yıldız oyuncu Bruce Willis, ileride Deepfake teknolojisi ile yüzünü çeşitli projelerde kullanmaları için haklarını bir Deepfake şirketine sattı.

Deepfake teknolojisi özellikle ortaya çıktığı dönemde heyecanla karşılanmış olsa da zamanla daha tartışmalı bir teknoloji haline geldi. Özellikle bu teknoloji kullanılarak ünlü isimlerin erotik içeriklerde resmedilmesi, bu teknolojiye kötü bir şöhret kazandırdı. Öte yandan bu teknolojinin politik manipülasyon için kullanılması da mümkün olduğu için bu yönüyle de deepfakeler tehlikeli olarak kabul edildi. Tüm bunlar bu teknolojinin aleyhine işliyor olsa da tüm bunlara rağmen ileride bu teknolojiyi sıkça göreceğiz gibi duruyor. Özellikle de eğlence dünyasında.

Bu hafta, Deepfake teknolojisinin er ya da geç eğlence dünyasının önemli bir parçası haline geleceğini gösteren bir gelişme yaşandı. Yıldız oyuncu Bruce Willis, haklarını bir Deepfake şirketine sattı. Deepcake adlı şirket, bu anlaşma kapsamında Bruce Willis’in yüzünü kullanarak çeşitli içerikler üretebilecek. Bu içerikler kısa reklam videoları olabileceği gibi bir dizi ya da film de olabilecek.

bruce willis 2

Bu anlaşmayla birlikte Bruce Willis, görüntüsünün teknoloji yardımıyla kopyalanıp aslında kendisinin yer almadığı projelerde kullanılması için izin veren ilk Hollywood oyuncusu oldu. Willis’e başka isimlerin de katılıp katılmayacağı merak konusu. Ancak bazı isimlerin bu trende katılması kaçınılmaz görünüyor.

Willis’in neden böyle bir şeye izin verdiğine gelecek olursak, hatırlarsanız başarılı oyuncu kısa süre önce sağlık sorunları sebebiyle oyunculuğu bırakmak zorunda kalmıştı. Kariyerinin son yıllarında para için rol aldığı bariz olan daha düşük profilli, B sınıfı filmlerde rol alan Willis, oyunculuğu bıraktıktan sonra da buradan para kazabilmek için bu anlaşmaya razı olmuş gibi görünüyor. Şimdi asıl soru Deepcake’in Willis’in yüzünü nasıl projelerde kullanacağı.

Cyberpunk 2077’den büyük başarı