Ana SayfaGenelBlackBerry’i Kim Kurtaracak?

BlackBerry’i Kim Kurtaracak?

2012 yılının ilk üç ayına baktığımızda akıllı telefon pazarında RIM’in günden güne kan kaybettiğini görüyoruz. Peki, iş dünyası neden yönünü başka akıllı ürünlere çevirdi?

IDC firmasının yaptığı 2012 yılının ilk üç ayında gönderim yapılan akıllı telefonlar araştırmasına baktığımızda RIM firmasının geçtiğimiz yılın devamı niteliğinde pazardaki payını kaybetmeye devam ettiğini görüyoruz. Geçen yılın ilk 3 ayındaki gönderimlere baktığımızda RIM’in pazar payının yüzde 13.6 olduğunu görüyoruz. Bu yılın ilk üç ayında ise market paylaşımında RIM’in değeri yüzde 6.7’ye düşmüş durumda. Firma geçtiğimiz yıla göre yüzde 29.7 oranında daha az cihaz gönderim yapmış. Tabii ki bu durumun sinyaller 2011 yılında başladı ve yavaş yavaş rakiplerine geçilen RIM bu duruma karşılk veremedi. Bildiğiniz gibi RIM Blackberry akıllı telefonlarının üreticisi. BlackBerry akıllı telefonlar genellikle iş dünyası için tasarlanan ve geçmişte iş dünyasında kullanıcıların fazlasıyla rağbet ettiği ürünler arasında yer alıyordu. Fakat şimdiki durumlar biraz karışık.

Popüler akıllı telefonlara baktığımızda iOS ve Android işletim sistemine sahip olduklarına görüyoruz. BlackBerry’nin işletim sistemi ise kendine özgü. Bu işletim sisteminin bazı dezavantajları bulunuyor. Bunların başında uzun yıllardır değişmeyen menü sistemi geliyor. Kullanışsız ve her türden kullanıcıya destek vermeyen uygulamalar ile yoluna devam etmeye çalışan BlackBerry her geçen gün kullanıcı kaybetmeye devam ediyor. Buna ek olarak sosyal medya desteğinin yeterli seviyede olmadığını da düşünürsek BlackBerry’nin geleceği pek parlak gözükmüyor. İş dünyası açısından bir akıllı telefon olarak BlackBerry fazlasıyla iyi özellikler sunuyor. Fakat RIM’in BlackBerry’i geliştirirken şunu da düşünmesinde yarar var. İş dünyasındaki kullanıcıların nerdeyse tamamı bu akıllı telefonu normal hayatlarında da kullanıyor. Bu yüzden BlackBerry2nin sadece iş dünyasıyla kısıtlanmaması gerekiyor. RIM’in son dönemdeki geliştirmeleri de telefonun kan kaybetmesine engel olmadı. Bakalım önümüzdeki günler neler gösterecek.

Ali Yavuz ŞAHİNhttp://www.donanimgunlugu.com
Uzun yılardır teknoloji meraklısı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU