Akıllı telefon pazarı COVID-19’dan etkilendi mi?

Akıllı telefon pazarı 2

Coronavirüsün telefon pazarı üzerindeki yıkıcı etkisi ortaya çıktı. Akıllı telefon pazarı geçen yılın ilk çeyreğine oranla yüzde 13 daraldı.

Counterpoint Research, 2020 yılının ilk çeyreği için küresel akıllı telefon pazarı analizini yayınladı. İlk çeyrekteki rakamlar hiç de iyi görünmüyor. COVID-19 salgını nedeniyle, sevkıyatlar yıllık bazda % 13 düştü ve toplam 300 milyonun altında kaldı. Bu rakam akıllı telefon üreticileri tarafından en son 2014’te rapor edildi. Her ne kadar Counterpoint Research daralmanın %13 olduğunu rapor etse de Canalys isimli firma düşüşün yüzde 18’e ulaştığını açıkladı.

Aşağıda açıklanan verilere baktığımızda sadece iki şirketin geçtiğimiz yılın ilk çeyreğine göre satışlarında artış yaşadığı gözüküyor. Bu iki şirket Xiaomi ve Realme. Genelde baktığımızda iki firma dışındaki telefon üreticilerinin akıllı telefon pazarı içindeki satış oranı %2 civarı daralmış. Ancak bu pazarı önde götüren Samsung ve Huawei virüsten oldukça kötü etkilenmiş. İlk çeyrekte Huawei %10, Samsung %13 daralma yaşadı.

Akıllı telefon pazarı

2020’nin ikinci çeyreği de zor geçecek!

Counterpoint Research’e göre akıllı telefon pazarı 2020 yılının ikinci çeyreğinde daha zor zamanlar yaşayacak. Çin’in pandeminin yıkıcı etkisini azaltması Huawei’yi biraz olsun rahatlatacak ve satış oranı artacak. Oppo’nun alt markası Realme için zaten durumlar iyi gidiyor. Ancak Oppo ilk çeyrekte kaybettiği yerini alabilecek. Ancak Güney Kore için aynı durum söz konusu değil. Samsung ve LG bu pazarda çok zor zamanlar geçirecek.

Pazar yıl sonunu düşüşle tamamlayacak. Üreticiler bu düşüşün çoğunlukla premium modeller üzerinde yaşanacağını tahmin ediyor. Bu nedenle piyasaya çok fazla orta seviye model sürüldü. Akıllı telefon üreticileri pazar payındaki kaybını giriş ve orta seviye modeller üreterek kapatmaya çalışıyor.

1000 liraya iPhone olur mu?

Bildiğiniz gibi akıllı telefon pazarı insanların temel ihtiyaçlara yönelip lüks tüketim olarak gördüğü telefon talebini azaltması nedeniyle daraldı. İnsanlar ülkelerinde uygulanan sokağa çıkma yasağı sebebiyle stok yapmaya başladı. Ülkemizde de hafta sonları uygulanan yasak öncesinde benzer durumlar yaşanıyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir