Ana SayfaCep TelefonuBlackBerry Z10 ’dan İlk Görüntüler ve Yeni Detaylar

BlackBerry Z10 ’dan İlk Görüntüler ve Yeni Detaylar

RIM’in uzun zamandır üzerine çalıştığı BlackBerry 10 platformu 30 Ocak 2013 tarihinde tanıtılacak. Bu platformun ilk meyvesi ise BlackBerry Z10 geçtiğimiz gün içerisinde kameralara takıldı.

BlackBerry 10 platformu ile yeni bir dünyanın kapılarını aralamak isteyen RIM’in yapmak istedikleri yavaş yavaş ortaya çıkıyor. Gelişmiş bir ürün piyasaya sunmak isteyen firmanın ilk ürünü üst seviyede konumlandırılacak olan Z10 akıllı telefonu. İşletim sistemi deneyimini bu telefon ile değiştirmeyi planlayan firma dokunmatik ekranlı ürün üzerinde klavyeye yer vermemiş. Fakat Z10 üzerinde kullanılan sanal klavyenin çalışma mantığı normal klavyeden çokta geride değil, hatta üstün özellikleri bulunuyor. Mesala klavye sizin yazdıklarını hafızasında tutarak yazı yazarken en çok kullandığınız kelimelere göre size yardımcı oluyor. Mail atarken “Se” yazdığınızda “Selam” tamamlaması yaparken Twitter üzerinde “S” yazdığınızda “Slm” yazıyor. Araka tarafta çok güçlü bir motor kullanan BlackBerry’nin yenilikleri bununla sınırlı değil. blackberry_Z10_001
Firma Z10 akıllı telefonunda hem kurumsal hem de son kullanıcılara hitap edecek. Kurumsal ürünler sadece Bilgi işlem yetkilileri tarafında kurularak kullanıcılara verilecek. Eğer siz son kullanıcı olarak Z10’u alırsanız BlackBerry üzerindeki kurumsal yapılandırmaları göremeyeceksiniz. Bu sayede kullanmayacağınız şeyler telefonunuz zerinde boş yere yer kaplamayacak.

Dokunmatik ekran deneyimini arttıran BlackBerry’nin ana ekranı biraz iOS’a beziyor, Fakat kullanım şekli oldukça farklı. Parmağınızı aşağıdan yukarı ittiğinizde ekran ufalarak sol tarafta bilgilendirme menüsünü görüyorsunuz. Bu menü üzerinde mail veya yeni gelen mesajlar yer alıyor. Ayrıca ana menüde ekran üzerinde parmağınız soldan sağa çektiğinizde sistem üzerinde çalışan uygulamaları görüyorsunuz. Çoklu işlem yeteneğine sahip olan BlackBerry aynı anda 8 uygulamayı canlı olarak çalıştırabiliyor. Diğer sistemlerde bunun düzgün çalışmadığını belirtmemizde yarar var. blackberry_z10
Ürünün tasarım açısından da eski ürünlere nazaran farklı yapıda olduğunu söylememizde fayda var. Oldukça ince yapıya sahip olacak BlackBerry Z10 4 inç’ten büyük ekranıyla kullanıcılara hizmet verecek. Önümüzdeki günlerde bu telefon ile ilgili detaylı bilgiler vermeye devam edeceğiz.

- Reklam -
Süleyman Sertkayahttp://www.donanimgunlugu.com
Üniversite'nin ardından kendini Bilgi İşlem sektöründe bulan Süleyman şimdilerde Donanım Günlüğü'ne dışarıdan destek veriyor. Donanım konusunda uzman olan yazarın çözemeyeceği sorun yok.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

1,897BeğenenlerBeğen
1,001TakipçilerTakip Et
13,900AbonelerAbone

DOSYA KONUSU

Hosting