Samsung Bixby, Galaxy S8 satışlarını nasıl etkiler?

bixby 2

#İŞBİRLİĞİ

Samsung’un yeni sesli asistanı Samsung Bixby, Galaxy S8 satışlarını arttırabilecek mi? Bu soruyu masaya yatırıyoruz. İşte konu hakkındaki detaylar.

Bilindiği üzere Samsung yeni amiral gemisi modelleri Galaxy S8 ve Galaxy S8 Plus ile birlikte yeni sesli asistanı Bixby’ı da duyurdu. S8 etkinliğinde anlatılan Samsung Bixby özellikleri genel itibari ile teknoloji tutkunlarının ilgisini çekmeyi başarmıştı. Fakat bizlere anlatılan bu özelliklerden kaçı şu anda kullanılabilir? İşte asıl cevaplanması gereken soru bu.

Samsung tarafından yapılan açıklamda, Bixby’ın ilk etapta sadece İngilizce ve Korece dillerini destekleyeceği açıklandı. Eğer İngilizce ya da Korece dillerine hakimseniz bu sizin için iyi haber. Fakat ya bu iki dili de bilmiyorsanız? İşte o zama Bixby defteri de sizin için tamamen kapanmış oluyor.

Açıkçası Samsung’un dil seçeneği konusunda biraz cömert davranması gerekiyordu. Fakat görünen o ki Bixby hayli aceleye gelmiş. Zira bu sesli asistan için gelecek olan 3. dil bile en yakın 2017’nin sonunda kullanıma sunulmuş olacak. O da zaten Almanca.

Sonuç olarak Bixby, dil bakımından büyük ölçüde sınıfta kalıyor. Tabi bir de diğer özellikleri var. Bixby Home ya da Bixby Vision gibi. Telefonunuzun kamerasını kullanarak etrafınızdaki nesneleri tanımlayabilen Bixby’ın Vision özelliği de tüm dünyada kullanıma sunulmayacakmış. Gelen sızıntılar bu özelliğin şimdilik yalnızca Amerika’da kullanımda olacağı yönünde.

O zaman Bixby üzerinden şöyle bir yargıya varmak da mümkün. Samsung’un yeni sesli asistanı S8 satışlarını Amerika’da arttırabilir. Zira burada telefonun fiyatı da son derece makul. 725 dolar civarlarında. Fakat Avrupa’ya geldiğimizde hem telefonun işlevselliği azalıyor, hem de fiyatı artıyor.

Örneğin Türkiye. Türkiye’de Bixby’ın pek bir anlamı var gibi görünmüyor. Çok iyi derecede İngilizce bilmiyorsanız, Bixby size pek de yardımcı olamayacaktır. Öte yandan telefonun fiyatı da zaten ortada. Açıkçası bu şartlar altında Bixby’ın Türkiye ve benzeri ülkelerde S8 satışlarına pek  yardımcı olacağı söylenemez.