Bitcoin, 26.000 – 26.100$ seviyelerinden alıcı buluyor

Büyük Bitcoin transferi

Bitcoin, dün akşam hızlı bir şekilde 25.300$’ı test etti, ardından toparlanma gerçekleşti ve 26.000$ seviyelerine geri dönüldü.

Piyasa analistlerinin yorumlarına göre düşüş yönlü emirlerin bu kadar güçlü olmasının sebeplerinden biri ise son dönemde serbest düşüşte olan ve istikrarlı yapısı ciddi anlamda bozulan Binance Coin (BNB)’de yaşanan kan kaybını Bitcoin satarak karşılamaya çalışan Binance borsası ve yöneticisi CZ olduğu değerlendiriliyor.

Büyük Bitcoin transferi

Düzenleyici yöndeki baskılar ve devam eden piyasa belirsizlikleri devam ettikçe Bitcoin üzerindeki baskı arttıkça altcoinler bundan daha çok etkileniyor. Son iddialara göre ise Binance borsası kendi kripto parası olan BNB’nin fiyatını korumak için Bitcoin satıyor. Her ne kadar şu sıralar bir iddia olsa da gerek BTC fiyatının ağırlıklı olarak düşüş yönlü olması gerekse önce 29.000$, şimdi de 26.000$ seviyelerinde yatay ve hareketsiz bir şekilde fiyatlanması Bitcoin’in çeşitli piyasa yapıcı kişiler ile tutulmaya çalışıldığı izlenimini veriyor.

Bitcoin dominasyonunun son dönemde yüksek seyretmesi sebebiyle altcoinlerdeki baskı artarken 26 Ağustos’ta yaşanacak kilit açılması nedeniyle piyasanın güçlü ve popüler altcoinlerinden AVAX’ta satış baskıları derinleşiyor.

Ek olarak makro gündemde de gelişmeler nispeten karamsar. Küresel hisse senedi piyasaları ABD tahvil faizlerinin ciddi seviyelere yükselmesi sonrası son dönemde satışlarla karşı karşıya. Bu satışların daha da derinleşmesi beklenebilir. Keza cuma günü Fed başkanı Powell’ın Jackson Hole toplantısında yapacağı konuşmalar da piyasa açısından oldukça önemli olacak. Piyasa dostu açıklamalar ciddi alımlar getirebilir ancak genel beklenti faizlerin uzun süre yüksek kalacağını teyit etmesi ve 2024 yılında faiz indiriminden bahsetmek için erken gibisinden cümleler kurması muhtemel. Bu açıklamalar ise piyasa üzerindeki baskıyı artırabilir.

iPhone 15 Pro Max beklenenden daha geç çıkacak