Ana sayfa Dosya Konusu Wikipedia, telif cezasıyla karşı karşıya

Wikipedia, telif cezasıyla karşı karşıya

Avrupa parlamentosu, bu aralar birçok platformu telif cezasıyla karşı karşıya bıraktı. Özellikle de haksız rekabet davalarıyla sürekli ceza alan Google şirketinin yerini bu defa Wikipedia alabilir.

Avrupa Parlamentosu tarafından 27 Mart tarihinde yapılacak telif hakları oylaması, Wikipedia için son derece önemli. Eğer Avrupa’nın istediği şekilde bu yasa tasarısı geçerse, Wikipedia’ya göre içerik üretmek neredeyse imkansız hale gelecek.

Telif cezasıyla boğuşan Wikipedia, Almanca yayına son verdi

Telif hakları yasasına göre daha önceden başka birisi tarafından hazırlanmış bir içeriğin, kullanıcılar tarafından bile yayınlanması ceza sebebi haline geliyor. Bu nedenle sosyal medya paylaşımlarında bile bazı riskler mevcut.

Wikipedia Politika ve Hukuk Departmanı yöneticisi John Weitzmann, bu yasanın her ne kadar Wikipedia’yı çok etkilemese bile yine de paylaşım sorunları ortaya çıkaracağını söylüyor. Bu nedenle kullanıcı sayılarında düşüşlerin meydana gelebileceği de beklentiler arasında.

Yalnızca Wikipedia değil aynı zamanda YouTube’da, böyle bir kısıtlamanın ciddi kullanıcı kaybına neden olacağını söylüyor. Wikipedia, tüm bu nedenlerden dolayı Almanca’nın yanı sıra Danca, Çekçe ve Slovakça erişimi bir günlüğüne engelledi.

Wikipedia giriş yönetimi 2019!

YORUM YAPIN

Lütfen yorumunuzu girin!
Adınızı buraya girin

DG TV

Dosya Konusu

Samsung Galaxy M30s ile özgürlük sizde!

Güney Koreli teknoloji devi Samsung, hem ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek hem de uygun fiyatıyla yüzünüzü güldürecek yeni bir akıllı telefonla, Galaxy M30s ile karşımızda. Şık tasarıma,...

Son Haberler