The Walking Dead Tüm Dizi Sitelerinden Kaldırıldı

the walking dead season 7 comic con insiders club

En çok izlenen yabancı diziler arasında yer alan The Walking Dead ülkemizde telif hakları nedeniyle neredeyse tüm dizi siteleri tarafından yayından kaldırıldı.

7. sezona geçtiğimiz gün başlayan The Walking Dead, ülkemizde FX kanalı tarafından yayınlanmakta. Ayrıca Fox Channels’a ait ülkemizde yayın yapan kanallar olan FX, Fox Crime ve Fox life kanalları da haklarına sahip oldukları dizileri yasadışı dizi izleme sitelerinden kaldırttı.

Ülkemizde izleyici sayısı her geçen gün artan ancak yasal olarak Netflix, Ororo.com gibi kısıtlı sayıdaki internet siteleri dışında yayınlanmayan yabancı diziler en çok yasadışı dizi izleme sitelerinden izleniyor. Telif hakkı konusunda pek çok sıkıntıyı bünyesinde barındıran bu sitelere The Walking Dead için büyük bir darbe geldi. 24 Ekim akşamı 7. sezonun ilk bölümüyle ülkemizde ekranlara gelen The Walking Dead, dizi sitelerinden kaldırıldı.

Ülkemizdeki telif hakları Fox Channels’a ait olan diziyi lisansız olarak yayınlayan tüm dizi sitelerine kanalın avukatları tarafından ihtarname gönderilmeye başladı. Gönderilen ihtarnameler ile birlikteyse siteler dizinin bölümlerini bir bir kaldırmaya başladı.

Öncesinde American Horror Story ve The Exorcist dizilerine de gelen yayın yasağı geçtiğimiz yıllarda bu kez Digiturk tarafından Game of Thrones için getirilmişti. Büyük telif ücretleri vererek alınan lisanslardan bekledikleri geliri elde etmek isteyen ve kaçak yollarla izlemeyi engellemek isteyen yayıncılar, başlattıkları yasal süreçleri doğrudan kazanabilecek potansiyele sahipler. Dizinin ülkemizdeki yayın hakları ellerinde bulunduğu için gelen bu potansiyel nedeniyle yasadışı dizi izleme sitelerinin yapabileceği hiçbir şey bulunmuyor.

Dizi Sitelerindeki Bölümlerin  Yanı Sıra Altyazılar da Yayından Kaldırıldı

Getirilen yayın yasağı ve gönderilen ihtarnamelere sadece dizi bölümleri için geçerli değil. Yayıncılar aynı zamanda altyazılar için de savaş açmış durumdalar. Yayın haklarını ellerinde bulundurdukları dizilerin altyazılarını barındıran ve bunları yayınlayan internet sitelerine de gönderilen ihtarnameler nedeniyle altyazılar da bir bir yayından kaldırılmaya başladı. Altyazıların yayınlanamayacağının ortaya çıkmasından sonra ise The Walking Dead’i ilk bölümlerinden beri çeviren kullanıcılar bir bir Twitter üzerinden açıklama yapmaya başladı.  Dizinin pek çok bölümünü Türkçeye çeviren Nazo82 nickli Nazlı, Twitter’da ‘The Walking Dead cevirileri yasal sebeplerle altyazi sitelerinde olamayacak maalesef. Basimin yanmayacagi bir yol bulursam haber ederim.’ ifadelerini kullanırken Elif Avcı ise ‘Arkadaşlar yolun sonuna geldik. Yayın yasağının yanı sıra altyazıya da yasak geldiği için çeviriye devam edemeyeceğim.#TheWalkingDead‘ dedi.

 

Eğer The Walking Dead’i izlemek istiyorsanız FX kanalından, Turkcell TV üzerinden geriye dönük olarak ya da ororo.com üzerinden üyelik satın alarak yasal olarak izleyebilirsiniz.


Yorumlar kapatıldı.