Ay toprağında bitki yetiştirilecek!

astronot uzay

Aydan getirilen toprakta bitki yetiştirmeye çalışan bilim insanlarının başarıya ulaştıkları projeleri insanların Ay’da yiyecek ve oksijen için bitkiler yetiştirebileceğini gösteren önemli bir kilometre taşı mahiyetinde.

Ay toprağında bitki yetiştirilecek! Yeni çalışmada Florida Üniversitesinden araştırmacılar arabidopsis bitskisinin Apollo 11,12 ve 17 görevlerinden toplanan toprakta filizlenip büyüyebileceğini gösterildi.

Ay toprağında bitki

Çalışma ayrıca, Dünya’da yetişen bitkilerim dünya toprağından farklı özellikleri olan ay toprağında (ay regoliti) nasıl tepki verecekleri araştırıldı.

UF Gıda ve Tarım Bilimleri Enstitüsü’nde bahçecilik bilimleri profesörü Rob Ferl ‘ Ay toprağında bitkilerin büyüyebileceğini göstermek insanoğlunun gelecekte ayda koloni kurabilmesinde büyük bir adım’ şeklinde beyanda bulundu.

Ay toprağında bitki

Ay toprağında bitki yetiştirilecek!

Ferl Ay toprağının dünya yaşamına zararı olmadığını ve dünyada varlığını sürdürebildiğinin gösterilmesinin önemli olduğunu belirtti. Araştırmacılar ayrıca Ay’da insan tüketimine uygun gıdaların yetiştirilmesiyle ilgili bulguların ne anama geldiği üzerinde de durdular. Dr Paul örneğiin arabidopsis isimli bitkinin yenilebilir olmasına kaşın lezzetli olmadığını ifade ederek bitkinin hardal, karnabahar ve brokoli ile aynı aileye mensup olduğundan metabolik stratejilerle bildiğimiz brokoli gibi düşünülebileceğini vurguladı.

Ay toprağında bitki

Araştırmacılar ay toprağında tohum ekerek, sulama yapılması, güneş ışığına maruz bırakma süreçlerini bitkinin oluşumu ve gelişimi üzerindeki etki ve sonuçlarını analiz etmeye başladılar. Ancak ellerindeki toprak örneği sadece 12 gram olması sebebiyle çok kıymetli ve daha çok çalışma yapmak için yeterli değil. Ayrıca bilim insanlarına göre bitkilerin ay toprağına nasıl tepki verdikleri numune alının bölgeye de bağlı olabilir Bu edenle Ay yüzeyinde daha verimli ve dünya bitkilerine uyumlu mineral yapısına uygun toprakların bulunması çok olası.

Asus, 2022’de PC pazarındaki stratejisini belirledi