Ana SayfaGenelAvrupa’nın en çok satılan otomobilleri belli oldu

Avrupa’nın en çok satılan otomobilleri belli oldu

Tüm dünyanın çip krizi ve küresel enflasyon sıkıntılarıyla baş etmeye çalıştığı şu günlerde Avrupa otomobil satışları da gerilerken, listenin zirvesindeki isimse herkesi şaşırttı.

Avrupa’nın en çok satılan otomobilleri belli oldu. Her ne kadar uzmanlar pandeminin en kötü dönemlerinin geride kaldığını söyleseler de, ekonomik verilere baktığımız zaman bu bilginin ancak sağlık açısından doğru olabileceği anlaşılıyor. Arkasına çip krizini alan pandemi sonrası talep düşüklüğü bütün sektörleri olumsuz etkilemeye devam ederken, bu durumdan en çok etkilenen pazarlardan biri de otomobil satışları oldu.

Ford elektrikli otomobil

Avrupa pazarı üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, pandeminin en yoğun yaşandığı dönemlerden biri olan 2021 yılının Temmuz ayında 966.453 adet olarak gerçekleşen otomobil satışları, bu senenin Temmuz ayında ise 866.038 adette kaldı. Yani anlayacağınız pandeminin en yoğun olduğu döneme göre bile şu an %10’luk bir düşüş mevcut.

Otomobil fiyatlarında enflasyon

Avrupa’nın en çok satılan otomobilleri belli oldu

Araştırma, 27 Avrupa ülkesini kapsadığı için oldukça kapsamlı bir çalışma ve bu çalışmanın neticesinde paylaşılan rapora göre, bu bölgede ilk 7 ayda 6.398.609 adet araç satılmış. İlk başta bu sayının iyi olduğunu düşünebilirsiniz ancak değil çünkü bu haliyle geçtiğimiz yılın ilk 7 ayından neredeyse %15 daha az. Bu gerilemenin arkasında yatan sebepse hem çip krizi nedeniyle araç tedariğinde sıkıntılar yaşanması, hem de artan fiyatlar nedeniyle taleplerin de yetersiz kalması.

İkinci el otomobil fiyatları

Peki yapılan araştırmalara göre Temmuz ayında Avrupa’da en çok satılan ilk üç otomobil hangisi dersiniz? Birinci sırayı 19.938 adetle Volkswagen T-Roc alırken, ikinci sırayı 16.632 adetle Dacia Sandero, üçüncü sırayı ise 16.317 adetle Peugeot 208 almış. Bakalım önümüzdeki aylarda ibre tersine mi dönecek yoksa kriz daha çok mu derinleşecek?

Snap çalışanlarının çoğunu işten çıkarıyor!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting