Türkiye’nin en çok satan otomobilleri belli oldu

fiat egea sw fiyati3

Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği Nisan ayının en çok satılan otomobillerini duyurdu. İşte detaylar.

Türkiye’nin en çok satan otomobilleri belli oldu. Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği, Türkiye’nin sıfır otomobil tercihlerini açıkladı. Nisan ayına dair paylaşılan raporlara göre en çok satılan otomobil, 8.003 adet ile Fiat Egea Sedan oldu. Egea Sedan, Türkiye otomotiv sektöründe önemli bir yere sahip ve hem performansı hem de fiyatı ile tüketicilerin dikkatini çekiyor. En çok tercih edilen ikinci otomobil ise 7.872 adet ile Renault Clio oldu. Uygun fiyatıyla sınıfının da en çok tercih edilen modeli olan Clio, tüketicilerin bütçelerine uygun bir seçenek olarak öne çıkıyor.

egea cross1

Rapora göre, tüketici tercihlerinde en önemli faktör fiyatlar oluyor. Bu nedenle, üçüncü sırada yer alan Dacia Duster gibi uygun fiyatlı SUV modelleri de tüketicilerin ilgisini çekiyor. Duster, 2.999 adet satarak en çok tercih edilen üçüncü model olmuş durumda.

Fiat Dijital Turnuva

Türkiye’nin en çok satan otomobilleri belli oldu

Nisan ayında en çok satılan modellerin SUV’ler olduğu da raporda yer alıyor. SUV araçlar, listenin yüzde 45’lik kısmını oluştururken sedan araçlar yalnızca yüzde 29,62’sine tekabül ediyor. Tüketicilerin tercihleri, SUV modellerinin sadece daha geniş iç hacimleri nedeniyle değil, aynı zamanda SUV modellerinin daha yüksek oturma pozisyonları ve daha sportif tasarımları gibi özellikleri de göz önüne alarak yapıldığı düşünülüyor.

egea cross

Sıfır araç satışlarının Nisan ayında oldukça yüksek olduğu da raporda yer alan bir diğer önemli bilgi. Detaylara göre 2023 yılının Nisan ayı, satış sayıları anlamında tüm zamanların en iyi Nisan dönemi olarak tarihe geçmiş durumda. Bu durum, otomotiv sektörünün Türkiye ekonomisine olan katkısının da önemli bir göstergesi olarak değerlendiriliyor.

Türkiye’de otomobil satışları, her ne kadar pandemi dönemi nedeniyle biraz yavaşlasa da, son dönemde yeniden canlanmaya başladı. Tüketicilerin uygun fiyatlı modellere olan talebi, otomotiv şirketlerini bu yönde çalışmalar yapmaya yöneltiyor. Özellikle yerli otomobil projelerinin de hayata geçirilmesiyle birlikte, Türkiye’nin otomotiv sektörüne olan ilgisi ve yatırımları artarak devam edecek gibi görünüyor. Türkiye’nin en çok satan otomobilleri belli oldu.

F1 2023’ün çıkış tarihi açıklandı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir