ARM işlemcili MacBook bu yıl geliyor!

ARM işlemcili MacBook

ARM işlemcili MacBook modellerinin bu yıl geleceği ortaya çıktı. Dizüstü segmenti uzun bir süreden sonra bu yıl seviye atlayacak.

Apple, geçtiğimiz Haziran ayındaki WWDC 20 etkinliğinde ARM işlemcili MacBook ve Mac modellerinin geleceğini müjdelemişti. iOS ve iPadOS uygulama ve oyunlarını direkt çalıştırabilecek olan bu Apple Silicon işlemci, Intel’in masaüstü işlemcilerini bile performans konusunda geçmeyi başarmıştı.

Henüz Mac mini modelinde geliştiriciler üzerine test edilen Apple Silicon işlemcinin en erken 2021 sonu son kullanıcaya sunulacağı söyleniyordu. Ancak bugün Apple tedarikçilerinden gelen bilgiler bunun böyle olmayacağını ve yıl içerisinde Apple Silikon işlemcili MacBook’ların satışa sunulacağını ortaya koyuyor.

Fortnite güncellemesi ile iOS ve macOS’te oynanamaz hale geldi!

Mac App Store’u da şahlandıracak olan Apple Silicon işlemci sayesinde geliştiriciler çok kolay bir şekilde uygulama geliştirebilecek. ARM sayesinde seviye atlayacak olan dizüstü pazarı, muhtemelen 3-4 yıl içerisinde komple ARM’a geçiş yapacak.

Performanstan ziyade verimlilik konusunda da rakiplerine taş çıkaracak olan Apple Silicon işlemcinin 18 saatten fazla kullanım ömrü sunacağı söyleniyor. Sistemin daha akıcı bir şekilde çalışmasını sağlayacak ve uygulamaları aynı mobil uygulama gibi hızlı bir şekilde açabilecek olan bu işlemciler maliyeti de düşürecek.

iPhone 12 Pro LiDAR tarayıcı ile gelecek! iOS 14 ile ortaya çıktı!

Apple, işlemciyi kendi ürettiği ve Intel’e para ödemediği için Mac ve MacBook’ların fiyatlarında da iyileştirmelerin yapılması bekleniyor. Ancak bu indirimin Türkiye’deki fiyatlara yansımayacağını düşünüyoruz.

ARM işlemcili MacBook