Ana SayfaAppleApple Silicon işlemcili Mac ne zaman gelecek?

Apple Silicon işlemcili Mac ne zaman gelecek?

Apple, Mac modellerine güç verecek olan Apple Silicon işlemcisini tanıttı. Peki, bu işlemciye sahip olan Mac’ler ne zaman satışa sunulacak?

Apple, kendi işlemcilerini üretme konusunda ne kadar kararlı olduğunu WWDC 20‘de yaptığı duyuru ile kanıtladı. Bu zamana kadar Mac ve MacBook modellerinde Intel işlemcilere yer veren Apple, artık kendi işlemcilerini üretecek. Apple Silicon adı verilen bu işlemciler için ilk tarih de verildi.

Geliştirici hesabı olmadan iOS 14 Beta nasıl yüklenir?

İlk olarak geliştiricileri üzerinde denenecek olan bu işlemci, Mac mini modelinde yer alacak. Hem performans ve hem de verimlilik konusunda Intel’e taş çıkaran bu işlemcilere sahip modellerin 2020 sonunda pazara sunulması bekleniyor.

Maliyeti düşüreceği için Mac modellerinde de bir fiyat indiriminin yapılmasını sağlayacak olan Apple imzalı işlemcilerin henüz tüm teknik detayları açıklanamadı. Ancak iPhone 11’in işlemcisi olan Apple A13‘ün gücünü düşünürsek, bu işlemcilerin Intel’in Core i5 işlemcilerine taş çıkaracağını açıkça söyleyebiliriz.

Apple’ın yeni işlemcilerine geçmesi ile yazılım konusundaki desteğini de sonlandırmayacak. 2015 ve sonrası Intel işlemcili Mac modellerine macOS Big Sur güncellemesini sunacak olan Apple, Intel işlemcili modellerine daha uzun yıllar destek verecek.

Apple Silicon

Şimdilik test aşamasında olan bu işlemcinin geleceği için konuşmak için henüz erken. Bu yüzden Apple işlemcili Mac modellerini çıkar çıkmaz satın almak pek mantıklı olmayacaktır. Bu yüzden 1-2 yıl beklemekte fayda olacağını düşünüyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU