Aralık ayında faiz kararı ne olacak?

ma1

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, 18 Kasım 2021 tarihinde yapılan Para Politikası Kurulu toplantı özetini paylaştı. İşte detaylar!

Aralık ayında faiz kararı ne olacak? Bildiğiniz üzere Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, 18 Kasım günü faiz kararı için toplanmıştı. Aslında Cumhurbaşkanı Erdoğan daha önce verdiği mesajlarda faizlerin inmesi gerektiğini söylemişti. Beklentiler gerçeğe dönüştü ve Merkez Bankası, politika faizini 100 baz puan indirme kararı aldı. Böylece politika faizi 16’dan 15 seviyesine geriledi.

Bu kararın ardından kurun ateşi bir anda yükseldi. Gün sonuna doğru Türk Lirası karşısında rekor tazeleyen dolar, 11,20 seviyesini gördü. Ancak sonraki günlerde dolar kuru daha da arttı. 13,50 TL’ye kadar dayanan dolar, tarihin en yüksek seviyesine de ulaşmış oldu. Bu sırada Euro da 15 lirayı geçmişti. Daha sonra kurun ateşi biraz olsun söndü ve dolar/TL 12 lira civarına sabitlendi.

yerel para birimi

Aralık ayında faiz kararı ne olacak? İşte Merkez Bankası’nın paylaşımı!

Artık pek çok kişi Merkez Bankası’nın Aralık ayındaki toplantısına kilitlenmiş durumda. Çünkü bu toplantıda alınacak olan kararlar yine kritik olabilir. Hatta resmi Twitter hesabı tarafından yapılan bir paylaşımın toplantıda alınacak olan kararlara ışık tuttuğunu da söyleyebiliriz. 18 Kasım’daki toplantıdaki kararların bir özetini yayınlayan Merkez Bankası’nın yayınladığı metinde şu ifadeler dikkat çekici:

“Kurul, para politikasının etkileyebildiği talep unsurları, çekirdek enflasyon gelişmeleri ve arz şoklarının yarattığı etkilerin ayrıştırılmasına yönelik analizleri değerlendirerek politika faizinin 100 baz puan indirilerek yüzde 15 olarak belirlenmesine karar vermiştir. Kurul, arz yönlü ve para politikası etki alanı dışındaki faktörlerin fiyat artışları üzerinde oluşturduğu geçici etkilerin 2022 yılının ilk yarısı boyunca da etkisini sürdürmesini beklemektedir. Kurul, bu etkilerin ima ettiği sınırlı alanın kullanımını Aralık ayında tamamlamayı değerlendirecektir.”

Oppo Find X4 Pro teknik özellikleri belli oluyor!