Oyun platformlarına siber saldırılar tam gaz devam ediyor

Matrix serisi siber güvenliği

Dünyanın en büyük şirketleri tarafından kurulan oyun platformlarına siber saldırılar devam ediyor. Özellikle son dönemlerde bu saldırıların giderek daha fazla arttığı görülüyor. İşte yaşanan bu saldırılar ile ilgili merak edilen detaylar.

Oyun platformlarına siber saldırılar tarihte görülmeyen boyutlara ulaştı. Hatırlayacağınız üzere Twitch platformuna ciddi bir saldırı gerçekleşti ve sonuç olarak birçok kişinin verisi çalındı. Bu durum kullanıcılar tarafından büyük bir endişe ile karşılandı. Hatta sitenin kaynak kodlarının çalındığı bile söylendi.

Şimdi ise Blizzard’ın oyun istemcisi Battle.net yoğun bir saldırı altında. Bu siber saldırıların DDoS türünde olduğu söyleniyor. Oyun dünyasının en popüler tekniklerinden bir tanesi olan DDoS, sunucuları tamamen çökertme potansiyeline sahip. Bu tür saldırılar genellikle erişimi tamamen kesiyor.

Oyun platformlarına siber saldırılar siteleri çökertiyor

Oyun platformlarına yönelik yaşanan bu tür siber saldırıların sayısındaki artış elbette kendiliğinden olan bir durum değil. Bildiğiniz üzere dünyada en hızlı gelişen sektörlerden birisi de hiç şüphesiz oyun sektörü. Google, Apple, Facebook ve Amazon gibi devasa şirketler oyun pastasından mümkün olduğunca fazla pay almaya çalışıyor.

oyun platformlarına siber saldırılar

Bilgisayar korsanlarının hedef noktalarından bir tanesinin oyun sektörü olmasının nedeni bu. Blizzard saldırısı ile birlikte bilgisayar korsanları kullanıcıların verilerini çalmaya çalıştı. Ancak şirket buna izin vermedi. Overwatch ve Call of Duty: Warzone gibi birçok oyuna erişim sağlanamadı. Oyun platformlarına saldırılar tüm oyunları kilitleyebiliyor.

Twitch vs Facebook Gaming: Vaziyet alın buralar karışacak

Kullanıcı verilerinin peşine düşen bilgisayar korsanları bazen Twitch sitesinde olduğu gibi başarılı oluyor. Ancak çoğu zaman şirketlerin güvenlik duvarı ile karşı karşıya kalıyorlar. Peki sizce oyun platformları gerçekten de güvende mi? Konuyla ilgili fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.