#AppleToo protestosunun arkasındaki kişi şirketten ayrılıyor

#AppleToo protestosunun arkasındaki kişi şirketten ayrılıyor

#AppleToo hareketinin önde gelen organizatörlerinden Cher Scarlett, Cuma günü şirketten ayrıldığını duyurdu. Scarlett, hareketin yüzüydü ve Apple’ın Slack kanalları ve sosyal medya aracılığıyla şikayetleri olan işçilerle bağlantı kuruyordu. İşte detaylar.

Eski Apple güvenlik mühendisi aynı zamanda teknoloji devi hakkında Ulusal Çalışma İlişkileri Kurulu’na şikayette bulunan ve şirketi işçilerin örgütlenme çabalarını bastırmak ve cinsiyete dayalı ücret eşitliği ile müdahale etmekle suçlayan işçilerden biriydi. Bloomberg’e göre Scarlett, NLRB şikayetiyle ilgili olarak iPhonemaker ile bir anlaşmaya vardı ve zaten bir geri çekilme talebinde bulundu. Anlaşmanın ayrıntılarını açıklamadı, ancak avukatı Alek Felstiner Bloomberg News’e şunları söyledi: “Konu özel olarak çözüldü ve geri çekilme talebi kuruldan önce beklemede. Apple’daki önemli düzenleme çalışmasının devam edeceğini umuyoruz.”Scarlett’in ayrılmasıyla #AppleToo hareketine ne olacağı belli değil.

#AppleToo protestosunun arkasındaki kişi şirketten ayrılıyor

Apple çalışanları ve işçilerinin işyeri hikayelerini yayınlayan web sitesinde son 10 gündür bir güncelleme yapılmadı. Bununla birlikte, Scarlett hareketin tek yüzü değil. Web sitesindeki gönderilerin çoğu, Ekim ayında şirket tarafından kovulan diğer #AppleToo lider organizatörü Janneke Parrish’e ait. Apple, özel bilgileri paylaştığı iddiasıyla eski program yöneticisini kovdu. Bir şirket toplantısının ayrıntıları basına sızdırıldığında, Apple Parrish’i araştırdı ve çalışma cihazlarına el koydu. Bunu yapmadan önce bazı uygulamaları ve iş bilgilerini sildi ve Apple’ın bu soruşturmayla uyumlu olmadığı yorumlandı.

The Concept Recharge : Volvo Cars’ın sürdürülebilir mobiliteye giden yolu