Ana SayfaAppleApple yeni yatırımlar için harekete geçti

Apple yeni yatırımlar için harekete geçti

Dünyanın en büyük teknoloji markalarından biri olan Apple, bir süredir yavaşlattığı yeni teknoloji harcamalarını yeniden arttırmayı düşünüyor.

Apple yeni yatırımlar için harekete geçti. Büyük şirketlerin, gelişmekte olan şirketleri bünyesine kattığı sıklıkla görülen bir şey. Daha büyük bütçeli alımlar ise daha nadir gerçekleşmekle birlikte tutarsal olarak bu alımlar devasa paralara tekabül ettiği için, bu durum gayet normal olarak karşılanıyor. İşte bugüne kadar yaptığı pek çok büyük, orta ve küçük ölçekli alımlarla adından bahsettiren Apple, özellikle son iki senedir bu konuda adeta sessizliğe bürünmüştü.

Apple yeni maske kararı ile şaşırttı

Öyle ki, 2014 yılında ünlü kulaklık üreticisi Beats Electronics’e tam 3 milyar dolar ödeyen Amerikalı teknoloji devi, 2018 yılında ise Shazam’ı 400 milyon dolar karşılığında bünyesine katmıştı.

M2 Pro ve Max çipli Apple MacBook Pro'lar bu sonbaharda geliyor!

Apple yeni yatırımlar için harekete geçti

Ancak bu çok bilinen alımların yanında 2021 yılında yapılan bir araştırmaya göre Apple, 2011-2021 yılları arasında 100’den fazla şirketi bünyesine kattı. Yani her biri basında yer bulmasa da, bu yıllar arasında teknoloji devi neredeyse her ay bir şirketi daha kendi markası altında birleştirdi.

Apple üçüncü taraf ödeme sağlayıcılarına izin verecek!

Ancak ekonomik gidişat, Apple’ın bu istikrarına da engel oldu ve şirket 2019-2020 mali döneminde 1,5 milyar dolarlık yeni teknoloji satın alımı yapmasına rağmen, 2020-2021 yılları arasında bu tutarı sadece 33 milyon dolar ile sınırlamıştı. Ekonomideki belirsizlik, artan enflasyon gibi sebeplerden dolayı bu kemer sıkma politikasını uygulayan Apple’ın 2021 mali yılının bitip 2022 mali yılının başladığı yeni dönemde yaklaşık 170 milyon dolarlık şirket alımı yapması, Amerikalı teknoloji devinin yeniden kesenin ağzını açmaya başlaması olarak değerlendirildi.

Elon Musk Twitter CEO’sunu açık oturumda yüzleşmeye çağırdı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting