Apple yeni bir ceza ile karşı karşıya

applee

Teknoloji devleri sık sık kişisel verilerin ihlali nedeniyle çeşitli cezalar alıyor. Bu duruma son olarak maruz kalan firmalardan biri Apple oldu.

Apple’a açılan son davanın tutarı diğer davalara göre biraz daha az tutarda olduğunu söyleyelim, en azından firma açısından. Açılan davanın tutarı 5 milyon dolar değerinde. Firmanın iPhone’larında veri toplama nedeniyle dava açılmış durumda. Şirketin, kendi gizlilik ayarlarına rağmen, kullanıcıların telefonlarını nasıl kullandıklarına ilişkin analiz verileri topluyor ve potansiyel olarak cinsel yönelim ve dini inançlar gibi hassas bilgileri açığa çıkardığı iddia ediliyor. Dava, bu veri toplamanın kullanıcıların gizlilik haklarını ihlal ettiğini ve firmanın kullanıcıların kişisel verilerini kontrol etme becerilerine saygı duymaya ilişkin kendi beyan ettiği politikasına aykırı olduğunu iddia ediyor. 

Apple

Kullanıcıların App Store, AppleMusic, AppleTV ve Stocks gibi belirli uygulamalarda yaptığı her şey hakkında ayrıntılı gerçek zamanlı bilgiler içeren bu veri toplama, ciddi gizlilik ihlaline yol açıyor.. Örneğin, App Store’daki belirli uygulamaların aranması ve indirilmesi, bir kullanıcının cinsel yönelimi, dini ve hatta hassas sağlık sorunları hakkındaki bilgileri ortaya çıkarabililiyor bunun ile beraber Veriler, bir iCloud hesabına bağlı kalıcı bir kimlik numarası aracılığıyla aktarılıyor ve verileri kullanıcının adı, e-posta adresi ve telefon numarasını ortaya koymuş oluyor.

Apple, uyarılar rağmen Gizmodo’nun Kasım ayında ilk kez bildirmesinden bu yana konuyla ilgili bir açıklama yapmış değil. Şirketin gizlilik politikası, kullanıcıların kişisel verilerini bilme, erişme, düzeltme, iletme, sınırlama, işleme ve silme yeteneklerine saygı duyduklarını belirtir, ancak iPhone’da veri işlemeyi kısıtlama söz konusu olduğunda durum böyle görünmüyor.

iPhone 15 Pro Max, LG Yapımı Yeni Bir Periskop Lensle Gelebilir


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir