Google konum tabanlı bir özellik üzerinde çalışıyor

Google, CES 2023'te bir otomotiv şirketi olarak boy gösterdi

Dünyanın en önemli teknoloji markalarından biri olan Google, belli bir mekan içerisinde kaybolan aksesuarların bulunabilmesi için çok önemli bir özellik üzerinde çalışıyor.

Google konum tabanlı bir özellik üzerinde çalışıyor. Google, özellikle Android işletim sistemi sayesinde seviye atlamış bir marka. Kendisini dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri haline getiren Android işletim sistemini her geçen gün biraz daha geliştiren Google, şimdilerde ise oldukça ilginç bir özellik üzerinde çalışıyor.

Google Workspace en son güncellemeleri Gmail'e özellikler sunacak

Android kodlarını inceleyen bir duyumcu, oldukça ilginç bir kod bloğuna yansıdı. Duyumcu tarafından yapılan açıklamaya göre Google’ın amacı, Bluetooh servisini kullanarak cihazların muhtemel konumlarını tespit etmek.

Google, CES 2023'te bir otomotiv şirketi olarak boy gösterdi

Google konum tabanlı bir özellik üzerinde çalışıyor

Buna göre Google, belli bir mekan içerisinde bulunan ancak konumu tam olarak tespit edilemeyen cihazların Bluetooth sinyal seviyelerini ölçerek yerini tespit etmeyi amaçlıyor. Tabi ki bu tespit nokta atışı bir mesafe tahminin içermeyecek. Yani bu özelliğin ilk nesil kullanımlarında muhtemelen, 1 metre, 2 metre gibi biraz daha geniş kapsamlı tahminleri göreceğiz. Ancak ne olursa olsun, ev içerisinde kaybolacak bir kablosuz kulaklığın ya da bir türlü bulunamayan bir kablosuz farenin o anki konumumuza göre mesafesini öğrenmek, işlerimizi inanılmaz ölçüde kolaylaştıracaktır.

Google, AI avatar girişimi satın aldı

Tabi şu an da bu özelliğin yalnızca bir duyumdan ibaret olduğunu ve Google’ın henüz bu konuya ilişkin bir açıklama yapmadığını belirtelim. Eğer söz konusu özellik gerçekten tanıtılacaksa ve Google bu özelliği resmen açıklayacaksa da bunun Android 14 sürümünden önce gerçekleşmesi de pek mümkün değil.

İnternet kullanmayan ülkeler tahmin edilenden çok fazla!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir