Kuo: “Apple VR/AR gözlüğü Apple’ın iPhone’dan sonraki en büyük hamlesi”

Apple VR gözlüğü

Ünlü analist Ming-Chi Kuo, yakında çıkacak Apple VR/AR gözlüğünün, şirketin iPhone’dan beri çıkardığı en önemli ürün olacağını söyledi.

MetaVerse fikri momentum kazandığı günden beri, teknoloji şirketlerinin VR (sanal gerçeklik) ve AR (artırılmış gerçeklik) cihazlarına olan ilgisi artmış durumda. Çünkü MetaVerse’ün hayata geçirilmesi ile birlikte bu cihazların akıllı telefonların yerini alarak teknoloji dünyasının yeni itici gücü haline geleceği öngörülüyor. Bu yüzden teknoloji devleri bu alanda üstünlük sağlamak için önemli yatırımlar yapıyor.

VR gözlüklerine yatırım yapan bu şirketlerden biri de Amerikalı teknoloji devi Apple. Apple’ın VR/AR başlığı üzerinde çalıştığı bir süredir biliniyor. Hem sanal gerçeklik hem de artırılmış gerçeklik özelliklerine sahip olacağını söylenen bu gözlüğün önümüzdeki yılın ilk yarısında, büyük ihtimalle de ocak ayında tanıtılması bekleniyor.

apple vr scaled

Özellikle söz konusu Apple olduğunda en güvenilir isimlerden biri olan ünlü analist Ming-Chi Kuo, 2023’ün başında çıkacak bu Apple VR/AR gözlüğünün, şirketin ilk iPhone’dan beri çıkardığı en önemli ürün olacağına inanıyor.

Apple’ın VR/AR gözlüğünü 2023’ün ocak ayında tanıtacağı yönündeki iddiasını yineleyen Kuo, bu cihazın Apple’ın geleceği için kritik olacağına inanıyor. Ancak bu VR/AR gözlükleri oldukça pahalı ürünler olduğu için (gözlüğün 2000-2500 dolar arası bir fiyatla piyasaya sürülmesi bekleniyor), Apple’ın pazarı bu ürünlerin büyüme potansiyeline ikna etmesi gerekeceğini söylüyor. Şirketin 2023’te çıkaracağı ilk VR/AR gözlüğünden beklentisi de tam olarak bu olacak. Bu gözlüklerin potansiyeli konusunda hem kullanıcıları hem de yatırımcıları ikna etmek.

Yaklaşık 1.5 milyon adet satmasını öngördüğü bu ilk VR/AR gözlüğü ile kullanıcıları bu cihazların kabiliyetleri konusunda ikna eden Apple, sonraki dönemde ise hem daha gelişmiş gözlükler çıkaracak hem de bunları daha uygun fiyatlarla kullanıcılarla buluşturacak. İşte bu noktada Apple VR/AR gözlüklerinin iPhone ile yarışacak kadar önemli bir ürün haline gelmesi bekleniyor. Çünkü bu dönemde Meta gibi şirketlerin büyük yatırımlar yaptığı MetaVerse projelerinin de ilk meyvelerini vermeye başlaması bekleniyor.

Gizli Twitter hesabınız ifşa olmuş olabilir