Apple ve Huawei Xiaomi’nin gerisinde kaldı


Akıllı telefon sektöründeki rekabet hız kesmeden devam ediyor. Büyüyen pazarlardaki çekişme Xiaomi, Apple, Samsung ve Huawei gibi isimleri karşı karşıya getiriyor.

Gün geçtikçe akıllı telefon sektöründeki rekabet bir tık daha artıyor. Bu durumun temel sebebi ise global pazarın yavaş yavaş doyuma ulaşması. Ekonomik anlamda gelişmiş olan ülkelerdeki satışlar son dönemde iyiden iyiye düştü. Hal böyle olunca akıllı telefon üreticileri de gelişmekte olan pazarlara yöneldiler. Nitekim bu ülkelerin başında da dünyanın en kalabalık nüfusa sahip 2. ülkesi olan Hindistan geliyor.

Xiaomi devleri geride bıraktı

Malum, Apple bile Hindistan pazarına girebilmek için yoğun bir çaba sarf etti. Hindistan’da üretim fabrikaları kurdu, ar-ge merkezlerine yatırım sözü verdi, binlerce kişiye istihdam olanağı sağladı ve daha nicesi. Tüm bunlar Tim Cook ya da Apple yöneticilerinin Hindistan’a karşı özel bir ilgisi olduğu için değildi elbette. Çünkü şu anda büyüme potansiyeline sahip en kritik bölge Hindistan.

2018’de pek çok ülkede akıllı telefon satışları gerilerken, Hindistan’da ise yüzde 10 oranında bir büyüme gerçekleşti. Canalys tarafından açıklanan verilere göre, Xiaomi geçtiğimiz yıl 41 milyon telefon sevkiyatıyla yüzde 29.9’luk pazar payına erişti ve Hindistan’da en çok satan akıllı telefon markası olmayı başardı. Pazarın eski lideri olan Samsung ise 35.4 milyon sevkiyat ve yüzde 25.8’lik pay ile ikinci sırada yer aldı. Vivo, Oppo (Realme) ve Micromax markalarının ilk 5 içerisinde yer aldığı pazarda Apple ve Huawei gibi isimler ise ilk beşe giremedi.

Moto G7 serisi tanıtıldı. İşte detayları


YORUM YAPIN

Lütfen yorumunuzu girin!
Adınızı buraya girin