Apple araba projesi bir üst düzey yöneticiyi daha kaybetti

Apple araba projesi bir üst düzey yöneticiyi daha kaybetti

Geçen yıl Apple gizli otomobil projesine katılmak için ayrılan eski Tesla Autopilot yazılım mühendisi Christopher “CJ” Moore, şirketin yeni yazılım başkanı olarak Orlando, Florida merkezli bir lidar şirketi olan Luminar’a katılmak için Apple’dan ayrıldığını duyurdu. Moore, Apple’da sadece yedi ay kalabildi. İşte detaylar.

Moore, otonom araçların çevrelerini “görmesine” yardımcı olan lazer sensörlerini yapan Luminar’a katılan diğer önde gelen şirketlerden bir grup üst düzey yönetici arasında yer alıyor. Ancak Apple şirketinden ayrılması, teknoloji devinin Project Titan olarak bilinen otonom bir elektrikli araba yapma konusundaki şaşkın çabaları için yetenekleri elinde tutma mücadelesinin bir başka göstergesi. Luminar CEO’su Austin Russell yaptığı açıklamada, “Vizyonumuzu gerçekleştirmek ve taşımacılığın geleceğini sunmak için kendi alanlarında dünyanın en iyi liderlerini cezbediyoruz” dedi. Şirketin bir sözcüsü ise, yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Apple araba projesi bir üst düzey yöneticiyi daha kaybetti

Ayrılma, şirketin son birkaç yılda çok sayıda değişikliğe uğrayan otomobil bölümü için en son sarsıntı. Geçen yıl, projenin şefi Doug Field, Ford’a katılmak için şirketten ayrıldı ve daha sonra otomobil üreticisinin elektrikli ve otonom araçlar için yeni oluşturulan Model E bölümünde dijital sistemlerden sorumlu oldu. Adobe’nin CTO’su olarak görev yaptıktan sonra Şirketin Watch bölümünü yöneten Kevin Lynch, Field’ın yerine atandı.

Birkaç hafta sonra, Kasım 2021’de Moore, daha önce mühendislik başkan yardımcısı olarak görev yapan başka bir Tesla çalışanı olan Stuart Bowers’a rapor vererek kendi kendine sürüş yazılımı üzerinde çalışmak üzere Apple’a katıldı. Projeye 2014 yılında başlanılmasına rağmen, otonom bir elektrikli araç üzerindeki çalışmalar hala erken aşamalarında. Daha önce şirket, yalnızca diğer otomobil üreticileri tarafından kullanılacak kendi kendine sürüş yazılımı geliştirmeyi amaçladığını söylemişti – ki bu da bir araba üretmeye çalışmaktan bir değişiklikti.

Netflix’in en pahalı filmi olan The Gray Man’den ilk fragman


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir