Apple USB-C iPhone’ları test ediyor

Apple USB-C iPhone'ları test ediyor

Apple, iPhone’un şarj bağlantı noktasını değiştirmek üzere olabilir. Bir Bloomberg raporuna göre şirket, MacBook ve iPad’lerin zaten kullandığı USB-C’li yeni iPhone’ları ve adaptörleri test ediyor. İşte detaylar.

Güvenilir kaynaklar konuyla ilgili onay için Apple ile iletişime geçti  ve henüz bir yanıt alabilmiş değiller. Bloomberg’in kaynakları, test edilen adaptörün “gelecekteki iPhone’ların mevcut Lightning konektörü için tasarlanmış aksesuarlarla çalışmasına izin verebileceğini” söyledi. Bu, kredi kartı tarayıcıları veya mevcut iPhone’lara takılan flash sürücüler gibi şeyler için bir Lightning-USB-C adaptörü anlamına gelebilir. Bloomberg’in raporu, Apple “değişime devam ederse bu planın, en erken 2023’e kadar gerçekleşmeyeceğini” belirtti.

Apple USB-C iPhone'ları test ediyor

Apple’ın bağlantı noktalarını değiştirme kararları popüler kültürde pek çok şakanın konusu olsa da, USB-C’ye geçiş aslında memnuniyetle karşılanabilir. Daha yaygın olarak bulunan standart, Lightning’den yalnızca biraz daha büyük, ancak daha hızlı güç ve veri sağlayabilir. Değişiklik, aygıtlarının çoğunu şarj etmek için zaten USB-C kullanan ve yine de yalnızca iPhone’ları için bir Lightning kablosu taşımak zorunda olanlar için hayatı çok daha kolay hale getirebilir.

Şirketin potansiyel değişim için motivasyonları tamamen fedakar olmayabilir. AB, yıllardır evrensel bir telefon şarj standardı için şirkete baskı yapıyor ve yakın zamanda USB-C’yi tüm telefonlar için zorunlu bağlantı noktası yapacak bir yasa önerdi. USB-C’yi iPhone’larda test etmek, şirketin duvardaki yazıyı tanıması anlamına geliyor. Ancak bu gerçekleşirse, bu yalnızca zaten büyük ölçüde USB-C kullanan çoğu insan için uygun olmakla kalmaz, aynı zamanda gelecekte daha az e-atık anlamına da gelebilir.

Foxconn telefon sektörünün gidişatı konusunda endişeli


Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir