Foxconn telefon sektörünün gidişatı konusunda endişeli

Foxconn

Başta Apple olmak üzere pek çok akıllı telefon şirketi için telefon parçaları üreten Foxconn, sektördeki gidişat konusunda endişeli.

Bildiğiniz gibi koronavirüs salgını neredeyse tüm sektörleri etkilediği gibi akıllı telefon pazarını da ciddi şekilde etkilemiş durumda. Bir yandan pendeminin etkisiyle birlikte yeni bir küresel krizin ayak sesleri duyulmaya başlarken, bir yandan da karantina uygulamaları nedeniyle özellikle Çin’deki üretim tesislerinin durması ciddi stok sorunları yarattı.

Telefon parçaları üreten üretim tesislerinin önemli bir bölümünün salgından en ciddi şekilde etkilenen ülkelerden biri olan Çin’de olması, Apple ve Samsung gibi teknoloji devlerinin bile stok sorunu yaşamasına neden oldu. Üstelik bu sorunun 2023 sonuna kadar da devam etmesi bekleniyor.

Yaşanan bu sıkıntılar genelde Apple ve Samsung gibi telefon üreticilerine etkileri üzerinden gündeme geldi ama bu krizin merkezinde yer alan telefon parçası üreticileri de bu krizden oldukça kötü etkilendi. Teknoloji dünyasındaki bu krizden en çok etkilenen şirketlerden biri de başta Apple olmak üzere pek çok akıllı telefon üreticisi için telefon parçaları üreten Foxconn.

Foxconn Iphone Xin Üretiminde Yasadışı İşçi Çalıştırıyor

Bu hafta bir açıklama yapan Foxconn yönetimi, azalan talep ve artan stok problemleri nedeniyle bu çeyrekte finansal olarak düşüş yaşanabileceği konusunda yatırımcılarını uyardı. Akıllı telefon pazarında büyük bir belirsizlik olduğunu söyleyen Foxconn yönetimi, bu yüzden akıllı telefon pazarına olan bağımlılıklarını azaltmaya çalışacaklarını ve farklı alanlara da yöneleceklerini açıkladı.

Tayvan merkezli şirketin açılacağı bu yeni alanların başında ise elektrikli otomobiller geliyor. Şirket yönetimi, 2025 yılında 34 milyar dolarlık bir pazar haline gelmesi beklenen elektrikli otomobil sektörünün akıllı telefon pazarına iyi bir alternatif olabileceğine inanıyor.

Oppo Reno 8 Pro özellikleri belli oldu