Apple Tayvan için önlem almaya başladı

Apple yeni parola sistemi

Çin ile Tayvan arasındaki gerginlik günden güne yükselirken, teknoloji devi Apple tarafından Tayvan’da üretim yapan tedarikçilerine oldukça ilginç bir uyarı yapıldı.

Apple Tayvan için önlem almaya başladı. Teknoloji dünyasının en önemli isimlerinden biri olan ve dünyanın pek çok bölgesinde üretim tesisleri bulunan Apple, zaman zaman bu durumun sıkıntılarını da yaşamıyor değil.

Apple yeni maske kararı ile şaşırttı

Öyle ki son zamanlarda Çin ile Tayvan arasında gözler görülür şekilde artan bir gerginlik söz konusu ve bu durum başta teknoloji markaları olmak üzere her türden şirketi rahatsız ediyor. Bu iki ülke arasında çıkabilecek bir savaşın, zaten üretim kapasitesini önemli ölçüde düşüreceği kesin ancak yanlış bir hamle Apple’ı savaşsız bir ortamda bile tedarik kanallarının dışına itebilir.

Apple yeni maske kararı ile şaşırttı

Apple Tayvan için önlem almaya başladı

Bu konuda herhangi bir sıkıntı yaşamak istemeyen Amerikalı teknoloji devi, tedarikçilerini üretilen parçalara “Tayvan’da üretildi” ibaresini koymamaları konusunda kesin bir dille uyardı. Çin yasalarına göre Tayvan ülkenin ayrılmaz bir parçası olarak kabul edildiği için, üretilen cihazlarda sadece Tayvan ibaresinin kullanılması malların alıkonulması ile sonuçlanabilir.

Apple üçüncü taraf ödeme sağlayıcılarına izin verecek!

Bu durumun farkında olan Apple, tedarikçilerine Çin gümrük kurallarına sıkı sıkıya uymaları çağrısını yaparken, üretilen mallarda üretim yeri olarak “Tayvan, Çin” kullanımına yer verilmesini istedi. Özellikle iPhone 14’ün tanıtımına kısa bir süre kalmışken en büyük iki tedarikçisi Çin ve Tayvan ile herhangi bir sorun yaşamak istemeyen Apple’ın bu hamlesi, “acaba Amerika Birleşik Devletleri’de Apple ile aynı fikri mi destekliyor?” sorusunu akıllara getirdi.

Oppo Watch 3 serisinin çıkış tarihi belli oldu