Ana SayfaAppleApple tarayıcı sorunlarıyla karşı karşıya

Apple tarayıcı sorunlarıyla karşı karşıya

Son on yılını Google ve Microsoft’taki web tarayıcı projelerinde çalışarak geçiren bir mühendis, Apple’ın tercih edilen bir şampiyon olarak nitelendirilmesiyle alay etti.

Apple tarayıcı sorunlarıyla karşı karşıya. Yeni bir blog gönderisinde, Alex Russell gerçekte bunun tam tersinin doğru olduğunu savunuyor; Apple’ın donanım ve mobil işletim sistemi pazarlarındaki etkisini kasıtlı olarak “tarayıcı motoru çeşitliliğini baltalamak” için kullandığını iddia ediyor.

“Apple yandaşlarının iddialarının aksine, iOS motor kısıtlamaları Chromium’un ‘ele geçirmesini’ engellemiyor – en azından birincil etki bu değil” diye yazdı. “Apple, web’i sabote etmek için tarayıcılar üzerindeki gücünü kullanıyor, tüm motor projelerine zarar veriyor ve ağı gelecekteki potansiyelden mahrum bırakıyor”.

Safari 15 hatası önemli bir güvenlik açığı oluşturdu

Russell’a göre Apple, her biri sırayla açtığı çeşitli şekillerde web tarayıcı pazarında çeşitliliğin önünde duruyor. Ana eleştiri, şirketin, dünya çapında bir milyardan fazla insan tarafından kullanılan bir platform olan iOS’ta bir tarayıcı çıkarmak istiyorlarsa, geliştiricileri düşük WebKit motorunu yeniden gözden geçirmeye zorlaması.

Safari 15 hatası önemli bir güvenlik açığı oluşturdu

Apple tarayıcı sorunlarıyla karşı karşıya

Russell, WebKit üzerinde çalışan geliştiricilerin kalitesini onaylıyor olsa da, Apple’ın bir “iskelet personeli” tarafından yönetilen tarayıcı motorunu önemli ölçüde yetersiz finanse ettiğini ve bu nedenle Blink’in (Chromium tabanlı) benzerleriyle rekabet edemeyecek durumda olduğunu iddia ediyor.

Safari yazılım hatası

Sonuç olarak, üçüncü taraf geliştiricilerin uygulamalarını birden fazla motor için oluşturmayla ilişkili önemli ek maliyetlere maruz kaldıklarını ve iOS tarayıcı pazarının aynı anda yeniliğe aç olduğunu söylüyor. Firefox’un üreticisi Mozilla’nın, Apple’ın katı gereksinimleri nedeniyle iOS’a girişini “yaklaşık yedi yıl” geciktirdiği belirtiliyor.

Russell,  ayrıca Apple’ın iOS’ta varsayılan tarayıcıyı değiştirme seçeneklerini değiştirme konusunda da isteksiz davrandığını ileri sürdü. Apple bu adımları 2020’de ancak antitröst düzenleyicileri ortalığı karıştırmaya başladıktan sonra attı.

Xiaomi Watch Color 3 özellikleri belli olmaya başladı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting