Ana SayfaAppleApple sanal gerçeklik şirketi satın aldı

Apple sanal gerçeklik şirketi satın aldı

Teknoloji devi ve 2 trilyon dolar piyasa değeriyle dünyanın ene değerli şirketi olan Apple, fanatiklerine yüksek ücretlerle beyaz beyaz parlayan ürünler satmaktan yeterince para kazanamadığını düşünüyor olmalı ki, sanal gerçeklik konusunda da ciddi adımlar atıyor. 

Birkaç yıl önce, telefonların pil performansını yazılımla yavaşlattığını ve insanları yeni pil veya yeni telefon almaya “mecbur bıraktığını” kabul eden Apple sanal gerçeklik konusunda da yarıştan geri kalmamak için yeni bir şirket satın aldı.

Apple sanal gerçeklik ürünleriyle fark yaratmak istiyor olabilir mi?

Space isimli şirket, sanal gerçeklik teknolojileriyle tanınıyor. Şirket ayrıca pandemi sonrasında, Zoom uygulamasında sanal toplantılara sanal avatarlar yerleştiren uygulamasıyla da dikkat çekmişti.

Şirketin ayrıca bazı Hollywood şirketleriyle, sanal gerçeklik oyunları geliştirdiği de biliniyor. Apple’ın şimdi bu şirketi satın alarak, hem Zoom benzeri dijital konferans uygulamalarında iOS kullanıcıları için eğlenceli alternatifler üretmesi bekleniyor. Hem de sanal gerçeklik oyunlarıyla iOS cihazlarını daha cazip kılmak istediği düşünülüyor. Zira Space hali hazırda para kazanan ve tanınan bir şirket. Apple’ın, şirketin teknolojilerini alıp markayı çöpe atması beklenmiyor.

Yerli işletim sistemi büyük dikkat çekecek!

Dolayısıyla yakında FaceTime gibi iOS uygulamalarıdna sanal avatarlar görmeye başlamak sürpriz olmayacak. Ancak aynı zamanda Space teknolojilerini kullanan Apple oyunlarının da piyasaya çıktığını görebileceğiz.

apple sanal gerçeklik

Peki sizce sanal gerçeklik platformları nihayet yoğun ilgi gördüğü bir döneme girebilir mi? 2013 sonrasında sanal gerçekliğin dünyada çok keskin değişimler yapacağı söylense de işler beklendiği gibi gitmedi. Sanal gerçeklik teknolojileri, pahalı ve çok zor kullanılan, gereksiz bir masraf gibi algılanarak, yeterince yaygınlaşamadı. İnsanların, dijital dünyaya bağlanırken, etrafındaki gerçeklerden bağlantısını kesmesi de pratik olarak talep görmedi.

Süleyman Sertkayahttp://www.donanimgunlugu.com
Üniversite'nin ardından kendini Bilgi İşlem sektöründe bulan Süleyman şimdilerde Donanım Günlüğü'ne dışarıdan destek veriyor. Donanım konusunda uzman olan yazarın çözemeyeceği sorun yok.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU