Apple ofise geri dönme konusundaki kararını yumuşatıyor

Apple

Apple çalışanlarının itirazı sonuç verdi. Amerikalı teknoloji devi ofise geri dönme konusundaki kararını yumuşattı.

Bildiğiniz gibi pandemi şartlarının birazcık olsun rahatlamasının ardından Apple evden çalışma dönemini sona erdirmek için ilk adımları atmış ve çalışanlarından ofise dönmelerini istemişti. Çalışanlarının ilk başta sadece haftada bir gün ofise gelmesini isteyen Amerikalı teknoloji devi, ofise dönme planını da açıklamıştı. Buna göre ofiste geçirilen gün sayısı kademeli olarak arttırılacak ve sonunda eskisi gibi tüm hafta ofisten çalışılan sisteme geçilecekti.

Ancak şirket yönetimi tarafından alınan bu karar çalışanlar tarafından pek iyi karşılanmadı. Hatta bu karar yüzünden şirketten istifa edenler oldu. Hatırlayacağınız gibi şirketin yapay zeka departmanının başındaki isimlerden biri olan Ian Goodfellow da bu ofise dönme kararı yüzünden şirketten ayrılma kararı almıştı.

Apple, yüksek abonelik fiyatları almanıza izin verecek

Ian Goodfellow gibi önemli isimlerin bu karar yüzünden şirketten ayrılarak rakip firmalara geçmesi, istifa etmeyenlerin önemli bir kısmının da bu karar yüzünden mutsuz olması, Apple yönetimini harekete geçirdi. Çalışanlarının itirazlarına kulak veren şirket, ofislere geri dönme planını yeniden gözden geçiriyor.

Amerikalı teknoloji devi ofise dönme kararından vazgeçmiş değil. Ancak bu konudaki bazı kararlarını yumuşattı. Bu aydan itibaren haftada üç gün ofiste çalışma zorunluluğu getirmeyi planlayan şirket, bunun yerine haftada iki gün ofiste çalıştıkları mevcut planın bir süre daha devam edeceğini açıkladı. Ayrıca şu anda haftada iki günü ofiste geçiren çalışanlarının ofiste rahat hissetmedikleri takdirde tekrar evden çalışmaya dönebilecekleri açıklandı. Görünen o ki Apple çalışanlarının isyanı karşılık bulmuş.

Fotosentez ile çalışan bilgisayar geliştirildi