Apple Mac sevkiyatları konusunda mutsuz

MacBook Air

Bilgisayar dünyasının en iddialı iddialı isimlerinden biri olan Apple, bu defa rakiplerinin gerisinde kalarak büyük bir şaşkınlık yarattı.

Apple Mac sevkiyatları konusunda mutsuz. Pazar araştırma şirketi IDC’nin raporuna göre, 2023 birinci çeyrekte Mac sevkiyatlarında %40,5’lik bir düşüş yaşayan Apple, sektördekileri büyük şaşkınlığa sevk etti. Bu düşüş, Apple’ın dünya PC pazarındaki payını da azalttı ve şirketin payı 2022 Q1 ile 2023 Q1 arasında %8,6’dan %7,2’ye düştü.

M2 Pro ve Max çipli Apple MacBook Pro'lar bu sonbaharda geliyor!

Apple, ASUS, Dell, HP ve Lenovo gibi en büyük beş bilgisayar üreticisi, zayıf talep ve süregelen stok zorlukları nedeniyle birinci çeyrek sevkiyatlarında çift haneli düşüşler yaşadılar. Ancak bu düşüşler arasında Apple’ın düşüşü en büyük olanıydı. Bu düşüş tamamen beklenmedik değildi, çünkü Apple CFO’su Luca Maestri, Mart çeyreğinde Mac ve iPad satışlarında çift haneli düşüşler beklediğini açıklamıştı.

chrome

Apple Mac sevkiyatları konusunda mutsuz

Buna göre sektörün önde gelen şirketlerindeki sırasıyla satış adetleri, mevcut pazar payları ve geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yaşanan değişim şu şekilde gerçekleşti:

  1. Lenovo: 12,7 // %22,4 // %-30,3
  2. HP Inc.: 12,0 // %21,1 // %-24,2
  3. Dell Technologies: 9,5 // %16,7 // %-31,0
  4. Apple: 4,1 // % 7,2// %-40,5
  5. ASUS: 3,9 // % 6,8// % -30,3

Apple, yeni MacBook Pro'ları bu sonbaharda piyasaya sürebilir

Sonuç olarak, pandeminin başlangıcından bu yana bilgisayar satışları önemli ölçüde arttı, ancak COVID-19’un etkisi azaldıkça satışlar da düştü. Önümüzdeki aylarda bu düşüşün devam etmesi bekleniyor. Ancak, IDC, bilgisayar satışlarının toparlanmasının yılın sonuna kadar gerçekleşeceğini öngörüyor. Bu süreçte, PC üreticileri tedarik zinciri sorunlarını ele almak ve uygun fiyatlı bilgisayarlar sunmak için fırsatlar yaratmak için çalışacaklar. Apple Mac sevkiyatları konusunda mutsuz.

OnePlus Nord Buds 2 fiyatı sonunda kesinleşti


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir