Apple kazancı ile dudağınızı uçuklatabilir!

iPhone SE

Hali hazırda dünyanın en değerli şirketlerinden biri olan Apple, kazandığı paralarla da dudak uçuklatıyor. Genel olarak premium ürün algısı ile müşterilerinin karşısına çıkan Cupertino merkezli şirket, adeta paraya para demiyor. İşte konu ile ilgili tüm detaylar.

Apple kazancı ile dudağınızı uçuklatabilir! Apple ile ilgili yapılan hemen her haberde, bu markanın dünyanın en büyük ve en zengin şirketlerinden biri olduğu belirtilir. Ortaya çıkan mali tablolar ve satış rakamları da aslında bu durumu fazlasıyla doğrulamaya yetiyordu. Ancak Amerika Birleşik Devletleri merkezli şirketler arasında yapılan bir analiz, Apple’ın sanılandan da daha büyük bir şirket olduğunu bir kez daha görmemizi sağladı.

Apple yeni maske kararı ile şaşırttı

Araştırmanın konusu, ülkenin en büyük şirketlerinin günlük hatta saniyelik kazançlarını ortaya koyabilmek. Bunun için başvurulan veri kümeleri ise tabi ki şirketler tarafından açıklanan mali tablolarda yer alan karlar. Bu ölçütlere göre sıralanan listenin başında günlük karı 151 milyon doları aşan Apple var.

Apple yeni maske kararı ile şaşırttı

Apple kazancı ile dudağınızı uçuklatabilir!

Tabi bu tutarı bulduktan sonra teknoloji devinin bir saniyede kaç para kazandığını bulmak da hiç zor olmuyor. Nitekim gerekli işlemleri yapınca Apple’ın 1 saniyede kazandığı paranın 1.752 dolar olduğu anlaşılıyor. Bu parayı Türk Lirasına çevirdiğimiz zaman yaklaşık 33 bin lira yapıyor ki, ülkemizdeki çalışanların çok büyük bir kısmı bu parayı 3 ya da 4 ayda ancak kazanabilir. Bir asgari ücretlinin bu parayı kazanabilmesi içinse yaklaşık 4 ay çalışması gerekiyor.

apple

Öte yandan listenin ikinci sırasında saniyelik kazancı 1.244 dolar olan Microsoft, üçüncü sırasında ise 1.089 dolarla yine bir diğer teknoloji markası olan Google geliyor. Listenin ilk üçüne giremese de 4. Sırada kendisine yer bulan Bank of Amerika ise, teknoloji şirketlerinin ağırlığını bir nebze de olsa kırıyor ve saniyede 870 doları kasasına kar olarak koyuyor. Apple kazancı ile dudağınızı uçuklatabilir!

Nokia G22 performansı ile şaşırttı!