Apple işten çıkarma konusunda sessiz

Apple Siri ile karma gerçeklik gözlüğünü kişiselleştirecek

Amerikalı teknoloji devi Apple, neredeyse bütün rakipleri binerli sayılar halinde işten çıkarma haberleri ile gündeme gelirken, henüz bu yönde herhangi bir adım atmayarak takdir topladı.

Apple işten çıkarma konusunda sessiz. Teknoloji şirketleri oldukça zor zamanlar geçiriyor. Dünyanın en büyük şirketlerinin yüzlerce milyar dolar değer kaybı yaşadığı 2022 yılı, arkasında umutlarla dolu bir 2023 bırakarak tarihin tozlu sayfalarına karışmıştı. Ancak 2023 için de şu ana kadar olumlu sayılabilecek pek bir gelişme yok. Nitekim geçtiğimiz günlerde Microsoft cephesinden gelen 11 bin kişinin işten çıkarılacağı bilgisi, hem teknoloji dünyasında hem de iş çevrelerinde ciddi can sıkıntılarına sebep oldu.

Apple daha ucuz bir VR gözlük üzerinde çalışıyor

Benzer şekilde Amazon’un da halihazırda devam eden bir işten çıkarma politikası uyguladığını hatırlatalım. Amerikalı teknoloji devi tarafından bu ayın başında duyurulan ve 18 Ocak’ta başlatılan yeni yol haritasına göre, süresi tam olarak belirlenmeyen bir zaman dilimi içerisinde toplam 18 bin çalışanla yollar ayrılacak.

Apple music düet

Apple işten çıkarma konusunda sessiz

Öte yandan her ne kadar sektörün çok büyük bir kısmı benzer yollara başvuruyor olsa da her markanın çalışanlarının bir kısmıyla vedalaştığını söylemek mümkün değil. Tabi bu cümlenin girişinden bile akıllara gelen ilk isim Apple oluyor ki eğer sizin de tahmininiz bu yöndeyse doğru bildiğinizi belirtelim.

Apple sanal gerçeklik

Dünyanın en büyük ve en önemli teknoloji markalarından biri olan Apple, neredeyse tüm rakiplerinin üçer beşer bin hatta on beş yirmi bin civarı çalışan çıkarma haberleri vermesine rağmen henüz bu yola başvurmuş değil. Tabi ki şirketin bu kararının arkasında çok sağlam bir yönetim başarısı bulunuyor. Nitekim Amazon’un işe alım oranlarına baktığımız zaman özellikle 2020 yılında neredeyse %45’i bulan oranda yeni personel istihdamı sağladığı görülüyor. Ancak Apple son 10 yılda yaklaşık %5’lik bir ortalamayla ilerliyor. Bu sürdürülebilir işe alım politikası ise, Apple’ın böyle zamanlarda çalışanlarından vazgeçmesini gereksiz kılıyor. Apple işten çıkarma konusunda sessiz.

Netflix’in en çok izlenen içerikleri netleşti


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir