Google da binlerce kişiyi işten çıkarıyor

Google

Teknoloji dünyasında işten çıkarma haberleri üst üste gelmeye devam ediyor. Bu kez de Google binlerce kişinin işten çıkarılacağını duyurdu.

Tüm dünyada etkileri hissedilen finansal kriz, teknoloji dünyasının çehresini değiştirmeye devam ediyor. Bildiğiniz gibi 2022 teknoloji dünyası için bir çöküş yılı oldu. Meta’dan Google’a, Amazon’dan Twitter’a pek çok şirket büyük değer kaybetti. Bu şirketlerin gelirinde kayda değer düşüşler yaşanması, 2023 için de endişe yarattı. Bu yüzden de bu şirketler kemer sıkma politikalarını devreye soktu. Bu politikaların ilk kurbanları her zaman olduğu gibi çalışanlar oldu.

Google Voice artık şüpheli çağrıları tespit edebilecek

Son dönemde işten çıkarma haberleri üst üste geliyor. Teknoloji şirketleri son altı ay içince on binlerce, hatta yüzbinlerce kişiyi işten çıkarmış durumda. Üstelik bu durum yakın zamanda da durulmayacak gibi duruyor. Hatırlarsanız daha birkaç gün önce Microsoft’un 10 bin çalışanı işten çıkaracağı haberini sizinle paylaşmıştık. Bugün de benzer bir haber Google’dan geldi. Amerikalı teknoloji devi, bugün bir açıklama yaparak 12 bin çalışanını işten çıkaracağını duyurdu. Bu da şirketin dünya genelindeki iş gücünün yaklaşık yüzde 6.4’ünü kaybedeceği anlamına geliyor.

Google’ı şemsiyesi altında bulunduran Alphabet’in CEO’su Sundar Pichai, işten çıkarma kararını çalışanlarla paylaştığı e-postada, bu kararın arkasındaki gerekçeyi paylaştı. Son birkaç yılda hızla büyüdükleri dönemler olduğunu ve bu dönemlerde bu büyüme hızına yetişebilmek için çok sayıda yeni çalışan aldıklarını söyleyen Pichai, bugün o dönemlerden çok farklı bir tabloyla karşı karşıya olduklarını söyledi.

The Last of Us dizisinden büyük başarı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir