Apple iPad üretimini sonlandıracak mı?

ipad 2

#İŞBİRLİĞİ

Son yıllarda ciddi bir daralma yaşayan tablet pazarı son teknolojik gelişmelerin ışığında iyicene zora girdi. Peki sektörün lideri olan Apple iPad üretimini bitirecek mi? İşte bu sorunun yanıtı.

Apple’ın öncülüğünü yaptığı tablet sektöründe işler pek de yolunda gitmiyor. 6 – 7 sene öncesine kadar tablet pazarı önemli bir büyüme yaşamıştı. Kullanıcıların tabletlere olan ilgisi, bu sektördeki oyuncu sayısını da ciddi oranda arttırmıştı.

Akıllı telefonların ekranlarının büyümesiyle birlikte tabletlere olan ilgi de ister istemez azaldı. Çünkü kullanıcıların tablet seçimindeki ana faktör, bazı oyun ve uygulamalar için daha büyük ekran kullanabilmekti.

Sonuç olarak yeni çıkan plus segmentindeki telefonların daha büyük ekran ihtiyacını gidermesi, tabletlere olan ilgiyi de bitirdi.

Son yıllarda yaşanan gelişmeler neticesinde tablet pazarı iyiden iyiye daraldı. Bu daralma sonucunda sektörde bir eldeki parmak sayısı kadar üretici kaldı.

ipad 1

Katlanabilir ekranlı modeller sektörü tamamen bitirecek

Herşeye rağmen Apple’ın tablet sektörüne öncülük ettiğini inkar edemeyiz. Hatta sektördeki daralmadan en az etkilenen isimlerden birisi de yine Apple. Elbette iPad modelleri eskisi kadar satmıyor. Satamıyor. Fakat pazarın geneline baktığımızda aslan payının yine Apple’ın kasasına girdiğini görüyoruz.

Son dönemde daha büyük ekranlı tabletlere yönelen Cupertino merkezli şirket, kalem ve klavye desteği ile duyurduğu modellerle PC pazarını hedef almaya başladı. Bu durum Apple’ın ne kadar ön görülü bir şirket olduğunun da ispatı diyebiliriz. Çünkü tablet sektörünün günleri sayılı.

Geçtiğimiz günlerde Samsung’un tanıttığı katlanabilir ekranlı akıllı telefon Galaxy Fold, tablet sektörünün mezarına atılan ilk toprak oldu. Katlandığında normal bir telefon işlevi gören Galaxy F, açıldığında ise 7 inçi geçen ekran boyutuyla bir tabletten hallice oluyor.

Ekran Resmi 2019 02 22 12.25.45

Bu sadece bir başlangıç

Bölünmüş ekran özelliği sayesinde tablet vari özellikler sergileyen Galaxy F, şu anda telefon tablet karışımı hibrit bir yapıya sahip. Üstelik katlanabilir ekranlı akıllı telefon geliştiren tek firma Samsung da değil.

Muhtemelen önümüzdeki günlerde Mobil Dünya Kongresi’nde katlanabilir ekranlı başka modeller de göreceğiz. Çok büyük ihtimalle önümüzdeki 2 – 3 yıl içerisinde katlanabilir ekranlı telefon sayısı önemli derecede artacaktır. Bu da tablet pazarının ciddi anlamda sonunun geldiğini gösteriyor.

Peki tablet pazarının bu kadar dibe vurması en çok kimi etkileyecek? Elbette Apple’ı. Apple hali hazırda sektörün zirvesinde yer alıyor. Dolayısıyla katlanabilir ekranlı akıllı telefonların tabletlerin yerini alması en çok iPad’i etkileyecektir.

Peki hızla düşen iPad satışları sonrasında Apple nasıl bir politika izleyecek? Açıkçası Cupertino merkezli şirketin önünde öyle geniş bir seçenek yelpazesi bulunmuyor.

ipad

iPad üretimi sonlanabilir

Son yıllarda tanıtılan iPad modelleri ile gördük ki Apple hedef değiştirerek PC sektörüne adım atmaya çalışıyor. Hali hazırda Mac modelleriyle PC sektöründe önemli bir paya sahip olan Apple, iPad modelleri ile de pazar payını genişletme çabasında.

Son duyurulan iPad modelleri Apple’ın tabletlerini günlük PC’lerin yerine koymaya çalıştığını net bir şekilde gözler önüne seriyor. Elbette kullanıcıların bu durumu ne derece benimseyecekleri de önemli. Zira yeni iPad modelleri PC pazarına adapte olamazsa iPad’in üretimi tamamen de durabilir. Çünkü tablet kavramı artık benliğini kaybediyor.

Herşeyi bir kenara bırakırsak, Apple da çağa ayak uydurabilmek adına katlanabilir ekranlı modeller üretecektir. O zaman iPhone ile iPad arasındaki fark kalmayacağı aşikar. Bugün değilse de yakın bir gelecekte Apple’ın iPad üretimini durdurması kesin gibi görünüyor.

Galaxy S10+ ve iPhone XS Max karşı karşıya