Tablet pazarı Apple’ın tekeline geçiyor


Son dönemde iyiden iyide daralmaya başlayan tablet pazarı, önümüzdeki 5 yıllık süreçte Apple’ın tekeline düşecek gibi görünüyor. İşte konu hakkındaki detaylar.

Akıllı telefonların ekran boyutunun artması, tabletlere olan ilgiyi iyiden iyiye azaltmış durumda. Çok değil, günümüzden bir 4 – 5 sene öncesine kadar, tabletlerin dizüstü PC’lerin yerini alabileceği konuşuluyordu. Hatta pek çok üretici, fiziksel klavye desteğine sahip tablet modelleriyle, kullanıcılara farklı alternatifler sunmaya başlamıştı.

Lakin az önce de belirttiğimiz üzere, akıllı telefonların ekran boyutunun artması, tabletlere olan ilgiyi iyiden iyiye azalttı. DigiTimes Research tarafından yayınlanan rapora göre önümüzdeki yıl global pazardaki toplam tablet sevkiyatı 141 milyon adete kadar düşecek. Bu düşüş eğilimi 2023’e kadar devam edecek. Araştırma şirketinin ön görüsüne göre, 2021 ve 2023 arasında tablet sevkiyatı yüzde 2 ile yüzde 3 oranında düşüş yaşayacak. Bu da sevkiyat rakamlarının 120 milyon adete kadar gerilemesi anlamına geliyor.

Apple, tablet pazarına hükmedecek

DigiTimes Resarch’a göre tablet pazarı daralırken, 9.7 inç ve 12.9 inçlik tabletlere olan ilgi artacak. Tesadüf müdür bilinmez ama bu ekran boyutları, Apple’ın çıkardığı son iPad modelleriyle birebir aynı.

Ayrıca raporda, daralan pazarda Apple’ın payını arttıracağına da dikkat çekilmiş. Eğer daralma devam eder ve üreticiler bu sektörden birer birer çekilmeyi sürdürürlerse, önümüzdeki 4 – 5 yıllık süreçte, Cupertino merkezli şirket tablet pazarını tekeline alacak. Tabi ki bunların hepsinin birer varsayım olduğunu da atlamamak gerekiyor.

Xiaomi Mi A1 şarj olurken patladı


YORUM YAPIN

Lütfen yorumunuzu girin!
Adınızı buraya girin