Apple FaceID üretimini arttırmak için servet harcamış!

faceid

Hali hazırda dünyanın en değerli şirketi konumunda bulunan Apple, iPhone X’in çıkışıyla birlikte değerine değer katmıştı. Bir ara şirketin değerinin 1 trilyon dolara ulaşabileceğinden bahsediliyordu. Fakat bu şimdilik mümkün değil gibi görünüyor. 900 milyar dolara yaklaşan değeri ile pek çok ülkeden daha zengin bir konumda bulunan Cupertino’lu şirket, FaceID özelliği le ön plana çıkan iPhone X’in satışlarını yetiştirebilmek için ufak bir servet harcamış.

Apple FaceID için servet harcadı

3 Kasım’da satışa sunulan ve kısa süre içerisinde yüzde 5’lik kullanım oranına ulaşan iPhone X’in hiç şüphesiz en önemli özelliği TrueDepth teknolojisi ile desteklenen FaceID sistemi.

iPhone X ilk satışa sunulduğunda FaceID sistemindeki bazı parçaların yavaş üretilmesinden ötürü, telefonun tedarik süreci 4-6 haftaya kadar uzamıştı.

Bu durumdan rahatsız olan Apple, gecikmenin kaynağı olan sensorleri üreten ABD’li Finisar’a 390 milyon dolara yakın bir yatırım yaptı. Bu yatırım sonucunda Finisar’ın üretim kapasitesi 2 katına çıkmış oldu. Böylece FaceID sisteminin üretimi de hız kazandı. Sonuç olarak iPhone X üretim kapasitesi de artmış oldu. Yani iPhone X’in tedarik sürecinin bir anda 1 haftaya düşmesinin temel nedeni satışların durması ya da azalması değilmiş. Tam aksine Apple’ın yatırım hamleleri ile üretimi arttırmasıymış.

390 milyon dolar pek çok firma için büyük bir rakam gibi görünse de Apple’ın iPhone X’ten kazandığı paranın yanında, bu meblağ oldukça küçük kalıyor.

iPhone X kullanım oranı hızla artıyor