Apple, Epic davasında son durum ne?

Apple, Epic davasında son durum ne?

Apple, şimdilik App Store geliştiricilerinin kullanıcıları alternatif ödeme sistemlerine yönlendirmesine izin vermek zorunda kalmayacak. Son dakikada, bir temyiz mahkemesi yargıcı Apple’ın 9 Aralık’ta yürürlüğe girecek olan App Store değişikliklerini erteleme hareketini kabul etti. İşte detaylar.

Apple Epic Games davası hala sürüyor. En son mahkeme, Apple’a App Store kurallarında bazı değişiklikler yapması için son tarih vermişti. Ancak şimdi bu durum değişmiş görünüyor. Apple ve Epic Games arasındaki davaya bakan Yargıç Yvonne Gonzalez Rogers, Apple’ın müşterileri satın alma mekanizmalarına yönlendirmesi yönünde bir karar çıkarmıştı. Apple genellikle uygulama içi satın almalarda yüzde 30’luk bir kesinti yapar ve bu önlemler geliştiricilerin diğer ödeme sistemlerini kullanmasına izin verir. Ancak mahkeme kararına göre App Store kuralları değişecekti.

Apple, Epic davasında son durum ne?

Şirket, bu tür değişiklikler için gerekli olan “mühendislik, ekonomi, işletme ve diğer sorunları çözmenin aylar alacağını” iddia ederek Ekim ayında bu kalıcı tedbire itirazda bulundu. Yargıç Gonzalez Rogers temyizi reddetti, ancak Apple onu Dokuzuncu Daire Temyiz Mahkemesine götürdü. Ağustos 2020’de Epic, hem iOS hem de Android’deki Fortnite oyunu yüzünden birbirine düşmüştü. Söz konusu dava Mayıs ayında mahkemeye çıktı. Yargıç Gonzales Rogers neredeyse tüm konularda Apple’ın lehinde karar verdi. Diğer şeylerin yanı sıra, App Store’un antitröst kurallarını ihlal etmediğini belirledi. Epic, birkaç gün sonra karara itiraz etti.

AirPods Pro 2 ve üç yeni Apple Watch 2022 sonbaharında piyasayada


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir