Ana SayfaAppleApple Car sırları nasıl çalındı? İşte tüm ayrıntılar

Apple Car sırları nasıl çalındı? İşte tüm ayrıntılar

Xiaolang Zhang, 2015’ten 2018’e kadar otonom araba projesinde çalıştığı Apple’dan ticari sırları çalmaktan suçlu bulundu.

Apple Car sırları nasıl çalındı? İşte tüm ayrıntılar. Zhang, Apple’daki işinden ayrıldığında, amirine Xpeng olarak da bilinen Çinli bir EV başlangıcı olan Guangzhou Xiaopeng Motors Technology için çalışacağını söylemişti.

Burada daha fazlasını okuyabileceğiniz bir araştırma sırasında Apple, AirDrop aracılığıyla eşinin dizüstü bilgisayarına yaklaşık 24 GB “son derece sorunlu” veri aktardığını ve ayrıca şirketin otonom araç laboratuvarından devre kartları ve bir sunucu aldığını belirledi.

Apple

Zhang’ın savunması kamuya açık değil, ancak CNBC tarafından yayınlanan bir mahkeme belgesine göre, Zhang iddianamesinde listelenen ticari sırların tek bir hırsızlığı için suçlu bulundu. Cezasını belirlemek için 14 Kasım’da bir başka duruşma düzenlenmesi planlanıyor. ABD yasalarına göre, ticari sırların çalınması, maksimum 10 yıl hapis cezası gerektiriyor ve CNBC, Zhang’ın bununla birlikte çeyrek milyon dolara kadar  da para cezasıyla karşı karşıya kalabileceğini bildirdi.

apple

Apple Car sırları nasıl çalındı? İşte tüm ayrıntılar

Apple’dan otomotiv ticari sırlarını çalmakla veya gizli materyalleri Xpeng’e aktarmaya çalışmakla suçlanan tek kişi Zhang değil. 2019’da başka bir eski Apple çalışanı, Apple’ın otomobil projesinden Çin’e kılavuzları, şemaları, diyagramları ve fotoğrafları kaçırmaya çalışmakla suçlanmıştı. CNBC’ye göre davası  hala devam ediyor.

Aynı yıl Tesla, eski bir çalışanının, Otomatik Pilot sistemiyle ilgili kaynak kodunu iCloud hesabına yüklediğini ve ardından bu bilgiyi Xpeng’e götürdüğünü iddia etti. O sırada şirket The Verge’e “herhangi bir üçüncü tarafın fikri mülkiyet haklarına ve gizli bilgilerine saygı duyduğunu” söylemişti.

Apple 50 milyon dolarlık dava ile karşı karşıya

Ticari sır hırsızlığı vakaları birkaç yıl öncesine dayansa da, Apple henüz otonom bir araba duyurusunda bulunmadı. Son söylentiler 2025’te duyurulabileceğini söylüyor ancak projenin Apple için oldukça zorlu olduğu görülüyor. Raporlar, hem mühendisler hem de liderlik için yüksek ciro, teknik sorunlar ve bazı Apple üst düzey yöneticilerinin projeye olan inanç eksikliği ile uğraşmak zorunda kalan bir ekibi resmediyor.

YouTube TikTok formatlarını çalmaya devam ediyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting