Apple AR gözlükleri, gözleri bozuyor!

apple glass

Apple’ın uzun süredir üzerinde çalıştığı AR gözlükleriyle ilgili ortaya çıkan raporlar hiç de iç açıcı değil. Zira Apple AR gözlükleri, pek de verimli çalışmıyor. İşte detaylar.

Apple’ın bir süredir AR gözlükleri üzerinde çalıştığı zaten bilinen bir gerçek. Zira Tim Cook’ta konu ile ilgili yaptığı açıklamada geleceğin AR gözlükler de olduğunu, VR’ların ise gelip geçici bir heves olduğunu belirtmişti.

Her ne kadar Apple şimdiye kadar ortaya somut bir ürün çıkaramamış olsa da ortaya çıkan raporlar Cupertino merkezli şirketin hummalı bir çalışma içerisinde olduğunu gösteriyor.

İddialara göre Apple AR gözlükleri, yeni bir lazer teknolojisini kullanıyor. Bu lazer teknolojisi sayesinde göz hareketleri algılanıyor ve çeşitli komut dizinleri oluşturulabiliyor. Geçtiğimiz gün ortaya çıkan raporlara göre, Apple şimdiye kadar 2 farklı prototip geliştirmiş. Bu prototiplerden ilki, Apple çalışanlarından bazılarında çeşitli göz rahatsızlıklarına neden olmuş. İkincisi ise göz rahatsızlığından ziyade yoğun baş ağrısı gibi komplikasyonlara sebebiyet vermiş.

Bu nedenlerden dolayı Apple bu iki prototipi de inceleme altına almış. Eğer bu prototipler üzerindeki sorun çözülebilirse, Cupertino merkezli şirketin AR gözlüğünü yakın bir zamanda tanıtabileceği iddia ediliyor. Çözülmezse yeni bir AR gözlük için çalışmalara hız verilecek.

Tabi ki tüm bunların birer spekülasyondan ibaret olduğunu da unutmamak gerekiyor. Zira Apple tarafından doğrulanmış bir belge bulunmuyor. Aynı şekilde yukarıda anlattığımız olayların da sağlam bir dayanağı yok. Fakat yine de bu söylentilerin doğruluk payı olduğunu da göz ardı etmemek gerekiyor.