Apple AppStore şeffaflık raporu ile şaşırttı

apple

Amerikalı teknoloji devi Apple, genelde her tür bilgiyi kendisine saklamasıyla bilinen bir şirket. Ancak bu defa işler değişmiş gibi görünüyor.

Apple AppStore şeffaflık raporu ile şaşırttı. Apple, ilk defa bir App Store şeffaflık raporu yayımladı. Bu iki sayfalık belge, şirketin web sitesinde okunabilir durumda. Rapor, 2022 yılı itibarıyla App Store’da 1.783.232 uygulamanın bulunduğunu ve mağaza hakkında birçok ilginç bilgiyi paylaşıyor.

Apple headset, VR antrenmanların ve spor içerecek

Yeni Hyundai KONA

9to5Mac tarafından bulunan bu belgeye göre, Apple’ın geçen yıl 6.101.913 başvuruyu incelediği belirtiliyor. Bu başvurular, yalnızca yeni çıkışları değil, mevcut uygulamalardaki güncellemeleri de içeriyor. İncelenen başvuruların 1.679.694’ü reddedildi. Apple’ın performans kılavuzlarına uymayan 1 milyondan fazla başvuru, mağazaya ulaşamadı. Şirket ayrıca, hukuki nedenlerle 441.972 başvuruyu reddettiğini bildiriyor.

Apple çalışanı hapis cezası aldı

Apple AppStore şeffaflık raporu ile şaşırttı

2022 yılında App Store’dan kaldırılan 186.195 uygulama olduğu da Apple tarafından paylaşıldı. Şirketin geçen sene 1.474 uygulamanın kaldırılması talebiyle karşılaştığı ve bu taleplerin büyük çoğunluğunun, 1.435 tanesi, Çin ana karasından geldiği belirtiliyor. Hindistan, 14 taleple ikinci sırayı alıyor. Aynı dönemde, Apple’ın Çin App Store’dan kaldırılan uygulamalarla ilgili olarak 5.484 itiraz aldığı ve başarılı itirazlar sonucunda 169 uygulamanın Çin App Store’a geri yüklendiği belirtiliyor. Geçen yıl, iPhone, iPad ve Mac kullanıcılarının haftalık ortalama uygulama indirme sayısı 747.873.877. Bu rakam, haftalık ortalama 1.539.274.266 uygulamanın yeniden indirilmesi olmasaydı, daha da çarpıcı olurdu.

Apple "şimdi al sonra öde" hayal kırıklığı yarattı

Apple, 2021 yılında App Store geliştiricileriyle yaptığı bir anlaşma çerçevesinde, App Store şeffaflık raporlarını yayımlamayı taahhüt etmişti. Şirket, raporların uygulama inceleme süreciyle ilgili anlamlı istatistikleri, reddedilen uygulama sayısı, müşteri ve geliştirici hesaplarının devre dışı bırakılma sayısı, arama sorguları ve sonuçlarıyla ilgili objektif verileri ve App Store’dan kaldırılan uygulama sayısını içereceğini belirtmişti.

The Creator fragmanı bilim-kurgu hayranlarını heyecanlandırdı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir