Amazon siperlik yapıp satmaya başlıyor

amazon siperlik

ABD’de 1.5 milyona yaklaşan Covid-19 vakaları ve 100 bine yaklaşan ölüm sayısı, sağlık sisteminde alarm vermişken en büyük ihtiyaçlardan biri hala maske ve siperlik.

ABD’de durumun daha da ağırlaşmasından endişe eden e-ticaret devi Amazon siperlik üreterek kar yapmadan satacağını açıkladı. Sadece sağlık çalışanlarının ihtiyacı için yoğun olarak üretim yapacağını vurgulayan şirket, bu işi kar amacıyla yapmadığını da vurguladı.

Amazon siperlik üretimi ülkenin ihtiyacını karşılayacak mı?

Amazon’un açıklamalarına göre şirketin drone ve mühendislik departmanlarında çalışanlar tamamen bu üretim operasyonuna odaklanacak. e-ticaret devinin, kısa sürede 20 bin siperlik üretmeyi planladığının altı çiziliyor. Ancak sorun şu ki, ABD’de 1.5 milyon doktor ve çok daha fazla sayıda sağlık çalışanı bulunuyor.

ABD’de maskeler şu anda 12 dolardan satılır. Amazon’un üretim maliyetine satışa başlamasıyla, diğer üreticilerin de fiyatları düşürmesi bekleniyor. Öte yandan, Amazon üzerinde maske ve siperlik satan mağazalar, şirketin bu kararına büyük tepki gösterdi. Haksız rekabet suçlamalarıyla karşılaşan Amazon’u ise Ticaret ve Sağlık Bakanlıkları savundu. Ticaret Bakanlığı bu girişimi bir “tekel” uygulaması olarak görmediklerini, can kayıplarını azaltmak için gönüllü bir yardım hareketi olarak değerlendirdiklerini açıkladı.

Şişirilebilir scooter alır mıydınız?

Daha önce de Apple, SpaceX, HP ve Ford, üretimlerine ara verip hastaneler için yüz maskeleri ve siperlikler üretmişlerdi.

Amazon, üretip satışa çıkaracağı siperlikler için Sağlık Bakanlığı’ndan onay aldığını da açıkladı. Yani maskelerin tıbbi standartlarda olacağı kesinleşti.

amazon siperlik

Fakat tüm bu çabalara rağmen, ABD’de koruma ekipmanları konusunda çok büyük açık yaşanıyor. ABD’ye kısa süre önce Türkiye, iki kargo uçağı dolusu maske, siperlik ve korunma giysileri göndermişti.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir