Ana SayfaGenelAmazon robot süpürge üreticisi iRobot için 1.7 milyar dolar ödedi

Amazon robot süpürge üreticisi iRobot için 1.7 milyar dolar ödedi

Amazon, dünyanın en büyük robot süpürge üreticilerinden iRobot’u satın almak için 1.7 milyar dolar ödemeyi kabul etti.

Amerikalı teknoloji devi Amazon, farklı alanlara önemli yatırımlar yapmaya devam ediyor. 2017 yılında market zinciri Whole Foods’u satın almak için 13.7 milyar dolar ödeyen şirket, geçtiğimiz yıl da köklü film stüdyolarından MGM’i satın almak için 8.45 milyar dolar ödedi. İş alanlarını genişletmek için yüksek rakamlardan ödemekten çekinmeyen Amazon, bu yıl da önemli anlaşmalara imza atıyor. Daha birkaç ay hafta önce One Medical adlı sağlık şirketini satın almak için 3.9 milyar ödemeyi kabul eden Amazon, bu kez de robot süpürge üreticisi iRobot’u bünyesine katmak için kesenin ağzını açtı.

Amazon, 1.7 milyar dolar ödeyerek dünyanın en büyük robot süpürge üreticilerinden biri olan iRobot’u satın alacağını duyurdu. Bu anlaşma, Amazon’un tarihindeki en büyük dördüncü satın alım olacak. İlk üç sırada ise yukarıda saydığımız üç anlaşma yer alıyor.

irobot roomba

Son yıllarda hızla popüler hale gelen ve çok sayıda satmaya başlayan robot süpürgeler konusunda iRobot zirvede yer alıyor. Bu yüzden Amazon iRobot’u alarak bir anda bu alanda lider konuma gelecek. iRobot özellikle Roomba süpürgeleriyle ve robo-paspaslarıyla tanınıyor. Şirket ayrıca robot bir çim biçme makinesi üzerinde de çalışıyor. Çim biçme makineleri ülkemizde pek yaygın değil belki ama özellikle ABD’de en çok satan ürünler arasında yer alıyor.

Amazon, robot alanına yabancı değil. Hatta şirketin Amazon Robotics adında tamamen robot çalışmalarına odaklanan bir departmanı bile var. Bu departman özellikle Amazon’un depolarında kullanacağı robotlar geliştirmesiyle adından söz ettiriyor. iRobot ekibinin de Amazon’a katıldıktan sonra bu departmanla birlikte çalışacağı tahmin ediliyor.

vivo V25 Pro performans testinde görüldü

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting