Ana SayfaGenelMeta sohbet yapay zekası BlenderBot 3'ü erişime açtı

Meta sohbet yapay zekası BlenderBot 3’ü erişime açtı

Meta, BlenderBot 3 adını taşıyan gelişmiş sohbet yapay zekasını insanların denemesi için internet üzerinden erişime açtı.

Teknoloji şirketlerinin yapay zeka alanındaki çalışmalarında chat yani sohbet odaklı yapay zekalar önemli bir yer tutuyor. Bu yazılımların insanlarla onları bir insanla konuştuklarına ikna edecek kadar inandırıcı bir şekilde konuşabiliyor olması, A.I. yani yapay zeka alanında önemli bir eşiğin aşıldığını gösteriyor. Hatta öyle ki bu A.I. yazılımları, deneyimli yazılımcıları bilinç kazandıklarına inandıracak kadar gerçekçi sohbetler gerçekleştirebiliyor.

Hatırlayacağınız gibi kısa süre önce Google’da da tam olarak böyle bir durum yaşandı. Google’ın yazılımcılarından biri, şirketin dil odaklı chat yazılımı olan LaMDA’nın bilinç kazandığını iddia etti. Bu iddialar teknoloji ve yazılım dünyasında pek karşılık bulmasa da bu yazılımcının yayınladığı konuşma metni, chat yazılımlarının ne kadar geliştiğini gözler önüne serdi.

Meta, işe alım planlarını sonlandırdı!

LaMDA ile yapılan sohbetin transkriptinin sızdırılmasının ardından pek çok kişi bu sohbet yapay zekalarının ne kadar gelişmiş olduğuna hayret etti ve kendileri de denemek için sabırsızlanmaya başladı. Görünüşe bakılırsa bu kişilerin isteği çok yakında yerine getirilecek. Çünkü Google gibi yapay zeka alanına önemli yatırımlar yapan bir diğer şirket olan Meta, sohbet odaklı A.I. yazılımını internet üzerinden erişime açtı.

Meta’nın A.I. ekibi tarafından hazırlanan bu gelişmiş chat yazılımının internet üzerinden insanlarla yaptığı konuşmalar sayesinde ekip daha fazla geri bildirime sahip olacak ve bu sayede yazılımı daha da geliştirme şansı yakalayacak. BlenderBot 3 adını taşıyan bu chat yazılımına buradan ulaşılabiliyor. Ancak şimdilik BlenderBot 3’e sadece ABD’de yaşayanlar erişebiliyor. Yazılımın önümüzdeki günlerde diğer bölgelere de açılıp açılmayacağı bilinmiyor.

vivo V25 Pro performans testinde görüldü

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting