Amazon çalışanları, ırkçılık konusunda şikayette bulundu

Amazon çalışanları, ırkçılık konusunda şikayette bulundu

Chicago Tribune gazetesinin haberine göre, Çarşamba günü, eski Amazon çalışanı Tori Davis ve diğer 25 işçi dava açtı. İşte detaylar.

Eşit İstihdam Fırsatı Komisyonu’na (EEOC) şirketin kendilerini tehlikeli bir ortamda çalışmaya zorladığı iddiasıyla şikayette bulundular. Davis, Amazon şirketinin ırkçı bir tutumla davrandığını dile getirdi. Olayın ele alınmaması halinde yasal işlemle tehdit ettikten sonra şirketin kendilerini işten çıkardığını iddia etti. Mayıs ayında iddialara göre şirket çalışanları şirketin banyosunda ırkçı bazı söylemlere rastladılar. Siyahi bir işçi olan Davis, iş arkadaşları tarafından ırkçı söylemlere maruz kaldıktan sonra ücretsiz olarak işi bıraktı. Polisin olayı soruşturmasının ardından şirketin, kolluk kuvvetlerinin olayla ilgili aksiyon almadığı da bildirildi.

Amazon çalışanları, ırkçılık konusunda şikayette bulundu

Şikayete göre Amazon beyaz işçilerin tarafında olarak ırkçılığa göz yummuş. Bir Amazon sözcüsü Engadget’e verdiği demeçte, “Şirket, çalışanlarımızı her türlü ayrımcılığa karşı korumak ve çalışanların kendilerini güvende hissettikleri bir ortam sağlamak için çok çalışıyor” dedi. “Nefret veya ırkçılığın toplumumuzda yeri yoktur ve Amazon tarafından kesinlikle hoş görülmez” ifadeleri kullanıldı.

Bir basın toplantısında Davis, şirketin MDW2’de ek güvenlik politikaları uyguladığını ve tesiste Siyah işçi temsilini iyileştirdiğini görmek istediğini söyledi. Şirket, daha önce işyerinde ırkçılığa izin verdiği iddialarıyla karşı karşıya kalmıştı. Geçen yıl, şirketin AWS bölümünden bir yönetici, ırkçı mecazlar kullanan bir süpervizörün tacizine maruz kaldığını söyledi. Şirket ayrıca, işyerlerindeki koşulları iyileştirmeye çalışan çalışanları işten çıkarma geçmişine de sahip.

Knights of the Old Republic yeniden yapımı süresiz olarak ertelendi


Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir