Almanya, ön siparişe kısıtlama getirdi!


Almanya mahkemesi, tüketici haklarını korumaya yönelik önemli bir karara imza attı. Artık çıkış tarihi kesinleşmemiş olan ürünler, Almanya’da ön sipariş seçeneğiyle satılamayacak.

Artık alışverişin bile dijital ortamdan yapıldığı, teknoloji çağında yaşıyoruz. Alışkanlıklarımız yavaş yavaş değişiyor. Nitekim alışveriş alışkanlığı da bunlardan biri. Eskiden insanlar satın alacakları bir ürünü görerek, deneyerek satın almayı tercih ederlerdi. Şimdi ise internet üzerinden inceleme videolarını izleyip, sonra yine internet üzerinden sipariş verebiliyorlar.

Hatta bu durum öyle bir hal aldı ki insanlar çıkmamış, dahası çıkış tarihi bile belli olmamış ürünleri ön sipariş ile satın alabiliyorlar. Elbette olası gecikmelerde ya da iptallerde de mahkemenin yolunu tutuyorlar.

Almanya’da ön sipariş kısıtlaması artık yürürlükte

Bu durumun az çok farkında olan Alman hükümeti, henüz çıkış tarihi belli olmamış ürünlerin ön sipariş ile satılmasını yasakladı. Peki bu ürünler arasında neler yer alıyor? Tabi ki genel olarak teknoloji ve oyun ürünleri.

Örneğin bir telefon ya da bir oyunun önsipariş ile satılması oldukça sık karşılaştığımız bir tablo. Üstelik çıkış tarihi belli olmasa bile, pek çok perakendeci bu tarz ürünleri ön siparişe koyabiliyorlar.

Fakat Almanya tüketici kurumunun aldığı kararla, artık çıkış tarihi belli olmayan ürünler, ön sipariş ile satılamayacaklar. Bu durumun diğer ülkelerde henüz bir geçerliliği olmadığını da belirtelim. Ayrıca, zaten ülkemizde böyle bir durumun söz konusu olmadığını da söylemek gerekiyor.

En iyi iPhone X duvar kağıtları


YORUM YAPIN

Lütfen yorumunuzu girin!
Adınızı buraya girin