Ana Sayfa Genel Alibaba kurucusu Jack Ma, Çin Hükümeti'ni eleştirdiğinden beri kayıp

Alibaba kurucusu Jack Ma, Çin Hükümeti’ni eleştirdiğinden beri kayıp

Alibaba ve Ant Group teknoloji şirketlerinin multimilyar kurucusu Jack Ma, Çin’in finans sistemini eleştirdiğinden beri kayboldu. Bu yorumları yaptığından beri, Ma yaklaşık iki aydır toplum içinde hiçbir yerde görünmedi.

Financial Times’ın yakın tarihli bir raporuna göre, Ma, geçtiğimiz günlerde “Africa’s Business Heroes” adlı TV programının finalinde jüri olacaktı. Raporda jürinin değişmesinin yanı sıra, Ma’nın fotoğrafının da kaldırıldığı ve tanıtım videosundan çıkarıldığı bildirildi.
Rapora göre, gösterinin finali, Ma’nınÇin’in devlet bankalarını eleştiren samimi bir konuşma yapmasından” kısa bir süre sonra Kasım ayında gerçekleşti.

Alibaba kurucusu Jack Ma iki aydır görüntülenmedi

Ma, Çin’deki en zengin insanlardan biri. Forbes’a göre net değeri 58,4 milyar dolar. 56 yaşındaki multibilyoner, Komünist Çin’de mütevazı koşullar altında büyüdü. Ma, insanlara üniversiteye giriş sınavlarında iki kez başarısız olduğunu ve fast-food zinciri KFC de dahil olmak üzere üniversiteden sonra başvurduğu her işten nasıl reddedildiğini anlattı.

 Alibaba kurucusu Jack Ma, Çin Hükümeti'ni eleştirdiğinden beri kayıp
Alibaba kurucusu Jack Ma, Çin Hükümeti’ni eleştirdiğinden beri kayıp

Pek çok erken başarısızlıktan sonra Jack Ma, 18 kişilik ve 60.000 $ ‘lık bir ekiple birlikte 1999’da Hangzhou şehrinde Alibaba’yı kurdu. Yaklaşık 20 yıl sonra, Alibaba dünyanın en büyük perakende ve e-ticaret şirketlerinden biri oldu.

Ma, geleneksel Çin iş kültüründe taze bir nefes olarak görülüyordu. Eylül 2019’da Alibaba’dan “emekli oldu”. Ma’nın emekli olmasının Çin Komünist Partisi ile olan gerilimden kaynaklandığı yönünde spekülasyonlar vardı. Parti liderlerinin, onun aşırı güç ve etkisine karşı temkinli olduklarına inanılıyordu. Çin Hükümeti’ni eleştirdikten sonra kaybolması da akıllarda soru işareti bırakıyor.

Müjde! GTA 6 geliştirme aşamasında!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

1,897BeğenenlerBeğen
1,001TakipçilerTakip Et
13,900AbonelerAbone

DOSYA KONUSU

Hosting