Ana Sayfa Cep Telefonu Akıllı Telefonlar Koku Alacak Kadar Duyarlı mı?

Akıllı Telefonlar Koku Alacak Kadar Duyarlı mı?

Hayatımıza girdiklerinden beri akılları ile hep yanımızda oldular. Çeşitli uygulamaları sayesinde hep aklımızın bir kenarında bulundular. Hayatımıza pratiklik, işlevsellik kattılar.

Onları sevdik ve hala da seviyoruz. Akıllı telefon satışları elektronik aletler arasında en çok satış karını elde edenlerden birisidir. Olacak tabii ki çünkü etraf akıllı telefonlardan geçilmiyor ki, şimdi akıllı telefonlar arasında ki yarış, ne kadar farklı uygulamaları içerisinde barındırdıkları şeklinde gerçekleşiyor.  Teknoloji devi Japonlar canları sıkıldıkça bir icat çıkarıyorlar. Elektronik dünya’yı gerçek hayata uyarlamak için sanki bir çaba içerisindeler. Yakında elektronik aletlere insan derisi şeklinde kılıflarda çıkara bilirler. Kaldı ki oraya doğru gidiyoruz herhalde çünkü koku alma duyusunu Japonlar akıllı telefonlara uyarlamak için çalışıyorlar. Koku alma aletini başarmışlar işleri şimdi bunu android telefonlara uyarlamak. Ben bu akıllı telefonların daha nerelere varacağını merak ediyorum. O nedenle takibatını yapıp, buralarda ilginç uygulamalarını tanıtacağız. Uygulamalardan birisi yani ilginç olanlardan sadece birisi koku alma yeteneğine sahip akıllı telefonlar. Daha sonraki yazılarımızda bunlara değineceğiz.

chatperf

ChatPerf adlı firma, 30-pin aracı cihazı sayesinde İPhone’la iletişim kuran USB giriş kablosunu üretti. İşin burası normal tabi ama bunun içerisinde ilginç bir sistem var. Koku alma sistemi, bu cihaz İPhone bağlandığı zaman ekranda bir tuş beliriyor. Bu tuşa bastığınızda cihaz koku alma özelliği ile etrafı kokluyormuş gibi sizlere etrafınızda ki kokular hakkında bilgi veriyor. Şimdi amaç nedir anlamak zor geliyor. Ama fikir nereden çıkmış da Japonların aklına esmiş diyeceksiniz. Bu malum şirket daha öncede kokulu televizyon üretmiş, filmleri daha canlı kılmak adına. Nasıl mı? Diyelim ki filmde bir çöp sahnesi var. Çöplüğün olduğu yerin kokusu salonda duyuluyormuş. Yahu denizli bir sahnenin kokusu hoş olurda, çöp sahnesinin olduğu bir filme bu teknoloji varken kimse gitmez. Bu teknoloji sinema kültüründe de devrim yarata bilir. Senaryolar artık daha ferah ve nezih ortamlarda sunulmalıdır. Veya bu teknolojiye bir filtre konulmalı ki, çevreye ve insan sağlığına yararlı olsun. Fikir anlayacağınız önceden televizyonda şimdi de telefonda kullanılmak üzere geliştiriliyor. Tabi telefonda ki akisleri daha güzel olur umarım. Neyse herhalde fazla tutmaz. Ya da abarttığımız gibi gelişmez durum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

1,897BeğenenlerBeğen
1,001TakipçilerTakip Et
13,900AbonelerAbone

DOSYA KONUSU

Hosting