Ana SayfaAkıllı TelefonAkıllı telefon fiyatları düşmeye başladı!

Akıllı telefon fiyatları düşmeye başladı!

Döviz kurlarında yaşanan artış sonrasında hızlı bir şekilde yükselen akıllı telefon fiyatları nihayet düşmeye başladı. İşte konu ile ilgili tüm detaylar.

Akıllı telefon fiyatları düşmeye başladı! Dolar ile eş zamanlı olarak akıllı telefon fiyatları da hayli yükselmişti. Fakat telefon fiyatlarının yükselmesini körükleyen bir neden daha mevcuttu. O da çip krizi.

Krizin etkilediği en önemli sektör otomobil sektörü oldu. Pek çok otomobil devi üretime ara vermek zorunda kaldı. Bu durum da ister istemez fiyatlara yansıdı. Fakat bu fiyat artışının aynı şekilde akıllı telefonları da etkilemesi fiyat dengelerini bozdu.

Akıllı telefon fiyatları düşmeye başladı!

Malum sektörde farklı kategorilerden pek çok model satışta. Çip krizi şu anda tüm modelleri etkilemiş değil. Keza orta ve giriş segmentindeki modeller için bir kriz söz konusu değil. Yani bu modeller için çip bulmak kolay.

Samsung ve vivo, 2021 yılının ilk çeyreğinde en hızlı büyüyen 5G akıllı telefon satıcıları

Fakat söz konusu üst seviye modeller olduğunda işler biraz daha değişiyor. Özellikle de 5nm ve 8nm arasındaki üretim teknolojisine sahip çiplerde büyük bir kriz söz konusu. Bu krizin temel nedeni ise arz talep dengesinin şaşmış olması.

Dünyanın en önemli çip üreticisi olan TSMC şu anda taleplere cevap vermiyor. Üretim bandını full kapasite ile çalıştıran Tayvanlı şirket önümüzdeki süreçte daha farklı yollara başvurabilir.

Neyse ki şu anda kurlarda yaşanan düşüş çip krizinin de önüne geçmiş durumda. Bu sayede özellikle orta segmentte yer alan modellerin fiyatında önemli düşüşler olduğunu söyleyebiliriz. Bu düşüşün bir süre daha devam etmesi de muhtemel görünüyor.

Google web tarayıcısı büyük bir problemle karşı karşıya

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting