Ana SayfaGenelTürkiye'de açlık sınırı dudak uçuklattı: Teknoloji ürünleri almak hayal oldu

Türkiye’de açlık sınırı dudak uçuklattı: Teknoloji ürünleri almak hayal oldu

Türkiye’de açlık sınırı dudak uçuklatacak boyutlara ulaştı. Rakamlara baktığımızda bekar birisinin bile teknoloji aletleri alırken en az 3 defa düşünmesi gerektiği ortaya çıkıyor.

Büyük tartışmalara neden olan Türkiye’de açlık sınırı açıklandı. Artan enflasyon ve döviz kuru nedeniyle fiyatlar iyice uçuk hale gelmişti. Türk-İş tarafından Aralık ayı açlık ve yoksulluk araştırması bunu gözler önüne serdi. Asgari ücret bile artık açlık sınırı ile neredeyse aynı konuma ulaştı.

Gıda fiyatları değerlendirildiğinde ülkede gıda enflasyonunun yıllık yüzde 54,96 düzeyinde olduğu tespit edildi. Peynir, yoğurt ve süt gibi gıda ürünleri özellikle arttı. Bu ürünlerde yüzde 35,3 seviyesinde artış görüldü. Bu durum gıda fiyatlarının çok sert yükselmesine neden oldu.

Türkiye’de açlık sınırı üst seviyelerde

Yapılan araştırmaya baktığımızda tavuk, kıyma ve kuşbaşı et gibi birçok alanda yıllık yaklaşık olarak yüzde 26 seviyesinde artış görüldü. 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 4 bin 13 TL seviyesine kadar yükseldi. Yoksulluk sınırı ise 13 bin 72 TL düzeyinde.

Türkiye'de açlık sınırı

Bekar çalışanlarda da durum buna benzer. Herhangi bir bekar çalışanın yaşama maliyeti aylık 4926 TL olarak belirlendi. Tüm bu rakamlara baktığımızda birçok kişinin teknolojik ürün almakta fazlasıyla zorlanacağını görüyoruz. Sadece iPhone modelleri bile 9 bin TL seviyesinden başlıyor.

Ünlü ekonomist Timothy Ash TL’nin geleceğini yorumladı!

Türkiye’de açlık sınırı böylesine yüksek olduğu için ne yazık ki teknoloji yatırımları askıda kalıyor. Herhangi bir teknoloji girişimi ürünlerini piyasaya sunabilmek için MacBook, yazıcı, akıllı telefon ve çeşitli orjinal yazılımlara ihtiyaç duyuyor. Bunları karşılayabilmek için yüklü miktarda para harcaması gerekiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting