Ana SayfaAkıllı TelefonABD Huawei ambargosu konusunda ısrarcı

ABD Huawei ambargosu konusunda ısrarcı

ABD Başsavcısı Garland çarşamba günü yaptığı açıklamada, Çin Halk Cumhuriyeti’nden iki casusun ABD Adalet Bakanlığı’nın önde gelen bir Çinli telekomünikasyon şirketine yönelik cezai soruşturmasına müdahale etmeye çalıştığını söyledi.

ABD Huawei ambargosu konusunda ısrarcı. Bloomberg’e göre iki ajan, Guochun He ve Zheng Wang, Huawei’nin yararına çalışıyorlardı.

Haber ajansı tarafından yayınlanan bir şikayete göre, He ve Wang, Adalet Bakanlığı’nın soruşturması hakkında kendilerine bilgi sağlamak için bir kolluk görevlisine rüşvet vermeye çalıştı. İkili, davada adı geçmeyen çalışanla 2017 yılında ilişki kurmaya başladı.

ABD Huawei ambargosu

İddiaya göre tanıklar, kanıtlar ve Huawei’ye karşı açılabilecek olası ek suçlamalar hakkında ayrıntılı bilgi edinmeye çalıştılar. O ve Wang, bir FBI çifte ajanıyla çalıştıklarını bilmeden daha fazla bilgi için çalışana ödeme yapmaya devam ettiler. İkili, Adalet Bakanlığı’nın Huawei aleyhindeki kovuşturmasını engellemekle suçlanıyor. Tutuklanıp tutuklanmadıkları belli değil.

ABD Huawei ambargosu

ABD Huawei ambargosu konusunda ısrarcı

Başsavcı Garland, “Bu, ÇHC istihbarat görevlilerinin, ÇHC merkezli bir şirketi hesap verebilirlikten korumak ve yargı sistemimizin bütünlüğünü baltalamak için yaptığı korkunç bir girişimdi” dedi. “Adalet Bakanlığı, hiçbir yabancı gücün demokrasimizin dayandığı hukukun üstünlüğünü baltalamaya yönelik girişimlerine müsamaha göstermeyecektir. Ülkemizdeki herkese garanti edilen hakları şiddetle korumaya, korumaya devam edeceğiz.”

Çarşamba günü, Garland ayrıca diğer iki davada Çin vatandaşlarına yönelik suçlamaları duyurdu. İlkinde, başsavcı, Adalet Bakanlığı’na göre üçü Çin istihbarat ajanı olan dört kişinin ABD’den teknoloji çalmaya çalıştığını söyledi. Diğer dava, Çinli ajanların ABD’de ikamet eden bir kişiyi Çin’e dönmeye zorlamak için çok yıllı bir kampanya yürüttüğü bir olayı içeriyor.

ABD Huawei ambargosu

Garland, “Bu vakaların gösterdiği gibi, Çin hükümeti Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bireylerin hak ve özgürlüklerine müdahale etmeye ve bu hakları koruyan yargı sistemimizi baltalamaya çalıştı. Başarılı olmadılar.” dedi. “Bu vakaların her biri, Çin hükümetinin kendi sınırlarımız da dahil olmak üzere tüm dünyaya otoriter görüşlerini yansıtmaya çalışırken uluslararası yasaları açıkça ihlal ettiğini açıkça ortaya koyuyor.”

Meta hakkındaki iddialar geri çekiliyor!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting