ABD Çin drone’larının kullanımını yasakladı

DJI Inspire 11

ABD Çin arasındaki ticaret savaşı ve askeri gerginlik, Huawei ürünlerinden sonra şimdi de Çin yapımı drone’lara yansıdı.

ABD İçişleri bakanlığı, polis teşkilatlarında keşif amaçlı olarak binlerce drone barındırıyordu. Ancak bunların 800’ünde “sakıncalı” Çin donanımları olduğu tespit edildi. Bu donanımların Çin’deki sunuculara bilgi gönderme riski olduğu için 800 drone’un kullanımı yasaklandı.

ABD Çin şirketlerinin yükselmesine izin vermeyecek mi?

İçişleri bakanı drone’ların kullanımını yasaklandığını açıklarken Çin’e herhangi bir veri aktarıp aktarmadıklarını veya tespit edilen bir casusluk olayına dair bilgi vermedi.

Ancak bu hamle ile ABD’nin Huawei’den sonra şimdi de drone pazarının lideri olan Çinli DJI şirketini hedef alacağı yorumları yapıldı.

Çin şirketlerinin hızlı yükselişi son yıllarda ABD’li şirketleri çok zorlamaya başlamıştı. Huawei’nin telefonları Apple ürünlerinden daha büyük başarı göstermeye başlamışken, ABD’den Huawei’ye gelen Ambargo nedeniyle şirket dünya çapında zor durumda kalmıştı.

Huawei rakiplerine fark attı!

DJI’in de benzer bir operasyonla dünya çapında gözden düşürülmeye çalışılacağı tahmin edliyor. Kısa süre önce, avuç içi boyutunda kameralı bir drone tanıtan DJI ise drone pazarının en büyük şirketi olarak hem satış anlamına hem de teknoloji anlamında rakiplerinin çok önünde yer alıyor.

DJI Inspire 11


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir